Ultra Skymarathon® Madeira – Výborné české výsledky. Zemaník šestý, Straková i Urbancová mezi ženami v TOP 10

Ultra Skymarathon® Madeira – Výborné české výsledky. Zemaník šestý, Straková i Urbancová mezi ženami v TOP 10

Ve stejný den, kdy se konal na Lysé hoře Lysohorský čtyřlístek jakožto MČR v Ultra Skymarathonu, na ostrově věčného jara probíhalo letošní druhé pokračování světové skyrunningové ultra série – SWS, Ultra Skymarathon® Madeira. Zastoupení českých běžců nebylo proto tak početné, ale přesto se od nich očekával kvalitní výsledek.

Mezi muži se na Madeiru vydali z českých reprezentantů Jan Zemaník a Jan Bartas, mezi ženami Anna Straková a Zuzana Urbancová.

Madeira je ostrovem, který je přímo stvořený na celoroční běhání. Proto není divu, že se na něm letos odehrály již dva závody světových pohárů – prvním byl Madeira Island Ultra Trail spadající pod UTWC a druhým, minulý víkend konajícím se, Ultra Skymarathon® Madeira – SWS. Druhý zmíněný měl podobu 55 km s pozitivním převýšením přes 4000 metrů a s perfektní ukázkou běhu od moře do „nebe“. Ačkoliv se startovalo ve 425 metrech ve vesničce Santana, postupně se stoupalo na nejvyšším bod závodu, horu Pico Ruivo s 1861 metry nad mořem. Od tohoto bodu na třináctém kilometru se naopak klesalo až k hladině moře na pětatřicátém kilometru. Tímto klesáním však závod nekončil, trať se opět zvedala a závodníci nabírali další výškové metry, tentokrát do téměř 1000 metrů nad mořem a posledním vrcholem – Queimadas. Konečné klesání opět do vesničky Santana dotvořilo již tak velmi technický a těžký závod.

Čtěte také: Madeira – běžecký ráj v Atlantiku. Madeiru se vydal prozkoumat i náš běžec, Tomáš Hudec.

Mezi muži Zemaník šestý, Bartas čtrnáctý

Mezi muži v novém traťovém rekordu závod ovládl Španěl Clemente Mora (6:00:28). Ten druhému Řekovi Dimitriosovi Theodorakakosovi (6:09:06) nadělil více než osm a půl minut, a překonal tak  tratový rekord o téměř deset minut (6:09:56). Kvalitu závodu dokazuje také fakt, že i druhý Řek by překonal traťový rekord. Třetí skončil Portugalec Luís Fernandés (6:11:34). České běžce výborně reprezentoval Jan  Zemaník (6:25:10), který skončil na skvělém 6. místě a Jan Bartas (7:10:04) na 14. místě. „Dařilo se, povedlo se, opět bez krize či větších problémů. Marně pátrám v paměti, jestli jsem někdy běžel tak těžký a technický závod, každopádně už dlouho jsem nebyl tak potlučený jako dnes!“, Takto komentoval Jan Zemaník své umístění a čas v cíli. Postřehy a report Jana Zemaníka najdete na jeho blogu.

Straková těsně pod stupněm vítězů, Urbancová osmá

Mezi ženami kralovala Španělka Gemma Arenas (6:58:51). Jako jediná žena pokořila hranici sedmi hodin a překonala dosavadní ženský traťový rekord (7:33:37) o více než půl hodinu. Druhá, s mankem 13 minut na Španělku, doběhla Američanka Hillary Ellen (7:13:12) a třetí doběhla stálice světového skyrunningu, Novozélanďanka Anna Frost (7:17:00). Na nepopulární čtvrté pozici skončila skvělá Anna Straková (7:20:42) a na osmé, Zuzana Urbancová (8:02:21). Výborné výsledky v ženské kategorii také dokazuje, že prvních šest žen by pokořil ženský rekord tratě. Anku tak mohlo alespoň potěšit celkové vítězství ve věkové kategorii 40+.

Vojtěch Gawlas

Vojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.

Foto: Ultra Skymarathon® Madeira

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: