Na Mattoni 1/2maraton do Českých Budějovic zamíří vítězové z Varů i obhájci

Na Mattoni 1/2maraton do Českých Budějovic zamíří vítězové z Varů i obhájci

RunCzech projekt EuroHeroes na podporu evropské atletiky a vytrvalců na starém kontinentu, ve spolupráci s Evropskou atletickou asociací, pokračuje druhým závodem. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice slibuje velkou bitvu o další body do průběžného žebříčku EuroHeroes Challenge.

Oproti loňsku došlo k drobné změně trati

Závod odstartuje v 19.00 z náměstí Přemysla Otakara II. Na stejném místě v 17.00 začíná rovněž dm rodinný běh. Půlmaraton se poběží na jednokolové trase, která startuje v centru Českých Budějovic. Oproti loňskému roku došlo ke změně trasy mezi 10. a 15. kilometrem. Půlmaraton odstartuje první náměstek primátora Českých Budějovic Juraj Thoma, dm rodinný běh radní Jihočeského kraje Ivo Moravec.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je oceněn pětihvězdičkovým certifikátem Evropské atletiky.Více informací o Mattoni 1/2maratonu v Českých Budějovicích najdete v termínovce.

Letos chtějí dát organizátoři šanci zazářit evropským a především českým atletům, spouštějí proto rozšířený projekt EuroHeroes. České Budějovice tak po loňské úspěšné premiéře přivítají pouze evropské elitní závodníky a společně s nimi zavádějí stejný formát také Karlovy Vary, Olomouc a Ústí nad Labem.

Na jihu Čech se tak představí špičkoví vytrvalci hned z devíti evropských zemí

Hlavním favoritem mužského závodu bude Luke Traynor z Velké Británie s osobním rekordem 1:01:57, který ovládl závod v Českých Budějovicích už vloni. Poběží i loňský vítěz Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary, ukrajinský reprezentant Roman Romanenko a na start se postaví také vítěz prvního závodu EuroHeroes Challenge Ital Yassine Rachik.

V ženském poli bude mít nejsilnější pozici moldavská vytrvalkyně Lilia Fisikovici, která vyhrála v Českých Budějovicích už vloni a letos přijede z Karlových Varů jako vedoucí dáma EuroHeroes Challenge. Její kvality prověří běloruská reprezentantka Volha Mazuronak, která má i stříbro ze Světových vojenských her 2015 a do závodu vyrazí i zkušená Italka Giovanna Epis, která umí půlmaraton i za 1:12:47.

Velká konkurence bude mezi tuzemskými běžci

Jiří Homoláč je sice favorit, ale v zádech bude mít tři těžké soupeře v podobě Petra PechkaVíta Pavlišty a domácího Davida Vaše. O titul nejlepší Češky si to rozdají velezkušené dámy Petra PastorováIvana Sekyrová, ale favoritkou na vítězství v kategorii tuzemských závodnic bude mladá Kristýna Dvořáková.

Kromě elitních atletů se jihočeskou metropolí proženou také hvězdní běžci

Na trať vyrazí Dan Svátek, jenž je režisérem populárního snímku Úsměvy smutných mužů. Hokejisty prvoligového Motoru bude zastupovat tamní odchovanec a někdejší úspěšný extraligový hráč Jiří Šimánek. Štafetu poběží i florbalisté tamních Štírů Lukáš Froněk, Ondřej Havelka, Mikuláš Fořt, Lukáš Malý a Jan Staněk.

Součástí závodu je také Marathon Music Festival s kapelami a DJ podél trati.

Úvodní foto: RunCzech

Zajímavá čísla

  • Vestartovním poli se objeví celkem 32 národností
  • 65,02% běžců jsou muži, 34,98% tvoříženy
  • Průměrný věk žen na půlmaratonu je 35,9 let, průměrný věk mužů je 39,3 let
  • Ženy v průměru zvládnou Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary za 2:04:43, muži za 1:49:58
  • Nejstarší účastník: Jaroslav S. (SVK), 73 let, nejstarší účastnice: Wendy W. (CZE), 68 let
  • Při závodě pomáhá 660 dobrovolníků
  • Vypije se: 17 974 l vody Mattoni, 5 114 l hypotonického nápoje Gatorade
  • Sní se: 1 378 kg banánů, 814 kg pomerančů, 18 kg soli, 22 kg cukru

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: