HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

10 tipů, jak správně vybrat běžecké boty

10 tipů, jak správně vybrat běžecké boty

Znáte ten pocit: „Ach jo, chci začít běhat, ale nemám správné boty“. Tak to odložím na příští týden. Nekonečný příběh odkládání se už nějaký pátek táhne. Je nejvyšší čas vzít tu chabou výmluvu na vědomí. Upalujte do obchodu, dneska je ten pravý den. Přibaluju pár tipů na cestu k lehčímu rozhodování.1. Rozvážný nákup

S nákupem neotálejte, ale při samotném nákupu si nechte dostatek času. Nezkoušejte pořizovat boty v polední pauze. To je hloupost. Nejlepší načasování je buď po práci nebo o víkendu. Čas, který tomu budete věnovat se vám zhodnotí při běhání. Výzkum „Medical College“ ve Wisconsinu ukázal, že uspěchaně nevhodně vybrané boty jsou příčinou únavy. Běžec si podvědomě myslí, že je vyčerpaný z běhu, ale kořen často tkví v obutí nohy.

2. Nechte si poradit

Běžecké boty kupujte ve specializovaných prodejnách, kde vám poradí proškolený personál. Nechte si ukázat více značek. Povyprávějte o svém běhacím stylu, představě či o povrchu, po kterém běháte. Nejlépe vám poradí prodavači, kteří sami také běhají.

3. Chodidlo jako v bavlnce

Boty kupujte pouze odpoledne, když jsou chodidla už plně prokrvená a mají svůj tvar. Ráno se nohy, stejně jako celé tělo, teprve probouzejí. Musíte dávat pozor, abyste u palce měly dostatek prostoru. Ženy mívají úzkou patu a širší přední část chodidla. U mužů je to přesně naopak. Pokud vám bota přijde moc těsná, vyzkoušejte jinou značku. Každý výrobce používá trochu jiný střih. Pata musí sedět pevně. Holeň Achillovy paty vás ale nesmí tlačit.

4. Staré boty mohou být nápomocné

Vykašlete se na předsudky či úsměvné pokukování lidí. K nákupu si vezměte své staré boty. Ukažte je personálu, který vám pomáhá s výběrem. Ze starých bot se dá leccos vyčíst jako například váš běžecký styl, povrch, po kterém převážně běháte či jaké části boty jste dali nejvíce na frak.

5. Vybírejte všemi smysly

Na nákup se vydejte v ležérním oblečení, abyste si boty mohli na místě pohodlně vyzkoušet. Jinak se při zkoušení běžeckých bot budete cítit v džínách, jinak ve společenských kalhotách se sakem. Většina sportovních obchodů má speciální běžecké povrchy pro reálnou představu. Podívejte se i na vnější outfit. Líbí se vám bota i z designového hlediska? Až si nazujete boty, tak si představte, že byste v nich chodili pravidelně běhat. Umíte si odpovědět: ano? Pak se jimi dále zaobírejte. Pokud si nejste jistí, vraťte je do regálu a nevěnujte jim další pozornost.

6. Nepodceňujte detaily

K nákupu bot si vezměte i své běžecké ponožky. Případně ortopedické vložky. Při zkoušení v silonkách vám chodidla nedokážou říci celou pravdu, ale jen polopravdu. Je zbytečné, abyste těsně před běháním poznali, že vám bota sedí jinak než v obchodě a že vás tlačí prsty.

7. Dejte na první dojem

Už při prvním zkoušení musí běžecká obuv sedět pohodlně. U samotného joggingu by tomu mělo být stejně tak. Vždycky vás nějaké boty z regálu zaujmou na první pohled a jako první je držíte v ruce. Osobní instinkt je důležitější než poučky z chytrých knih. Vy v těch botách budete běhat ne Jaroslav Hýzl.

8. Odložte předsudky

Nenechte se zmást vnější image boty nebo značkou, kterou jste ještě nikdy nekupovali. Vyzkoušejte opravdu všechny možné přijatelné modely bez ohledu na to, zda je bota momentálně cool nebo out.

9. Vychvalování do nebes berte s rezervou

Nemyslete na to, jaké boty nosí trenér nebo kolegyně z práce. Vy máte například jiný běžecký styl nebo běháte po jiném povrchu. Kamarádka vám nemůže doporučit stejné boty jako má ona. Ona vám může dát rady a zkušenosti. Může vám říci, jak je s jejími botami spokojená nebo nespokojená. Berte to jako rezervu. Existuje málo běžců, kteří opravdu přiznají, že jejich boty nejsou kvalitní, že si je špatně vybrali. Tím by si shodili svou běžeckou kuráž.

10. Nevykrvácejte u vašeho prvního cíle finančně

Nebuďte příliš spořiví. Bota by měla vydržet 400-800 km. Každá kvalita má svou cenu. Na druhou stranu: nejdražší boty neznamenají zaručené vítězství. Ne nadarmo se říká: zlatá střední cesta. Za své boty nemusíte vydat měsíční výplatu, ale tenisky s čínskými vzory za dvě stovky asi také nejsou tím pravým ořechovým.

Pořád jste ještě žádné boty nevybrali? Tentokrát už žádná výmluva nepomůže. Vyzkoušejte běh naboso. Tím posílíte nejen svaly, ale i nervový systém. Nejdříve jenom choďte a poté běhejte po travnatém povrchu vždy s očima otevřenýma, kam šlapete. Ať už jste bosí nebo obutí, přeju šťastné kroky v novém obleku.


01.12.2014, Šárka Vacková


Diskuse


Kes
Kes
Doporučuju si boty, pokud je to možné, zkusit a proběhnout se s nimi po prodejně nebo okolo. Každá dobrá běžecká prodejna by to měla umožnit.
23. 02. 2015, 11:08:03
Kostěj
Kostěj

No tak jestli boty mají vydržet pouze 400-800 kiláků, tak to je docela bída, při průměrné (a možná spíše nižší) ceně běžeckých bot 2000kaček je cena na kilák neúměrná. Osobně považuju za minimální výdrž bot 1200-2000km. Třeba I8 xtalon mi vydržely 3000kiláků a ještě se pak v nich dalo běhat i když měly sjetou podrážku. A to většina mých tréninků je v blátě, prachu, po kamenech a přes kořeny. Čili boty jsou namáhány mnohonásobně víc než na asfaltu. Zajímavý je, že čím jsou boty oběhanější, tím lepší mám běžeckou techniku.

16. 10. 2015, 12:19:44
Michaela
Michaela

Kostěji,

je to samozřejmě o typu a hlavně o značce boty. A pak také o běžci. Někteří dokážou ve stejných botech běhat mnohem déle a šetrněji než jiní. Takže těžko říct přesně, na kolik kilometrů boty vydrží. Hodnota, která je uvedena v článku, vychází z průměru. Takže pokud ti boty vydrží déle, jsi šťastný člověk. Nedokážu odhadnout, zda mám v oběhaných botech lepší styl, ale větinou se mi v nich běhá lépe, což může být ale spíš o zvyku.

16. 10. 2015, 13:38:50
Petr
Petr
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
06. 11. 2018, 10:45:26
Boty na pás
Boty na pás

Dobrý den,

doporučíte mi nějaké speciální boty pro běžecké pásy? Je to potřeba nebo je možné zvolit jakoukoliv libovolnou obuv?

Tady píší, https://www.arecenze.cz/bezecke-pasy/ že toto dost závisí na odpružení, ale co to pro mě konkrétně znamená prosím?

15. 01. 2019, 14:35:20

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze