HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

RECENZE: VJ Sport Bold 9

RECENZE: VJ Sport Bold 9

Bold 9 je nejnovější z řady VJ Sport Bold. V letošní sezoně jsme v nich mohli nově vidět běhat českou i světovou špičku orientačního běhu. Běhají v nich například nejlepší Norové, Švédové, Švýcaři. Nor Olav Lundanes v nich vyhrál klasickou trať na Mistrovství světa.Základní informace

Značka: VJ Sport

Pro jaký povrch je bota vhodná: Náročný přírodní terén, Bahno

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Závod

Hmotnost: 245 (UK 8) g

Šněrování: klasické

Vyrobeno v: Finsko

Infocena: 3699 Kč

Dodává: VJ Sport

Více info na www.vjsport.cz

Svršek boty

Použitá textilie je z pevného voděodolného kevlarového materiálu Schoeller®-Keprotec®.

 


VJ Sport Bold 9 mají na podrážce 14 hrotůVJ Sport Bold 9 mají na podrážce 14 hrotů

VJ Sport Bold 9 skvěle ochrání vaši nohuVJ Sport Bold 9 skvěle ochrání vaši nohu

VJ Sport Bold 9 jsou vynikající na orientační běhVJ Sport Bold 9 jsou vynikající na orientační běh

 

Prohledněte si další fotografie k recenzi...

 


Odpružení boty

Mají odpruženou patu i přední část.

Podpora: neutrální
Zpevnění klenby: Boty mají Fitlock systém, který obepíná nohu a podporuje tím stabilní klenbu
Sklon pata - špička: 8 mm
Šněrování: klasické

Podrážka a její vlastnosti

Podrážka Superior Contact má výstupky různého tvaru a reliéfu. Na některých jsou umístěny pětiúhelníkové hroty. Je jich celkově 14, z toho 8 v přední části, 4 v zadní části a relativně nově i 2 uprostřed.

 

VJ Sport Bold 9 se hodí zejména na závody orientačního běhu, ale i kamkoliv do náročného terénuVJ Sport Bold 9 se hodí zejména na závody orientačního běhu, ale i kamkoliv do náročného terénu

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Boty jsem měl možnost testovat přibližně tři měsíce. Absolvoval jsem v nich mnoho tréninků v královéhradeckých lesích a několik závodů v orientačním běhu.

Po několika letech to byl pro mě návrat k botám s hřeby. Úplnou novinkou bylo pro mě umístění hřebů i uprostřed podrážky. O jeho výhodě se přesvědčíte v momentě překonávání spadlého stromu nebo velké větve, kdy na ně stoupáte právě prostředkem chodidla. Podrážka s hroty má opravdu dobrou přilnavost a bota má tak v terénu výbornou stabilitu.

Boty jsou velmi odolné. Samozřejmě delší čas ukáže víc, ale zatím jsou bez jakéhokoliv poškození, které by mělo vliv na funkci ;-)

 

Jakube Weiner během testování bot na závodě v orientačním běhu (foto: Zuzana Jedličková)Jakube Weiner během testování bot na závodě v orientačním běhu (foto: Zuzana Jedličková)

Jana Knapová v botách VJ Sport Bold 9 (foto: Helena Hudečková)Jana Knapová v botách VJ Sport Bold 9 (foto: Helena Hudečková)

VJ Sport Bold 9VJ Sport Bold 9 má výbornou stabilitu v terénu i díky podrážce s hroty

 

Boty opravdu dobře chrání nohy. Kdo se pohybuje v terénu, tak ví o nekonečně mnoha způsobech, jak nohám ublížit, jak se co nejvíc nakopnout o větev, kámen, a podobně. Podrážka i svršek boty poskytuje nohám velmi dobrý komfort. Také jsem se přesvědčil o vynikající nenasákavosti bot. Samozřejmě to není a ani nemůže být stoprocentní, ale když už se boty namočí, tak nezbačkorovatí nebo neztěžknou.

Když na základě vlastní zkušenosti přemýšlím, proč je tento typ tak oblíbený mezi špičkovými závodníky, tak to bude zřejmě jejich dokonalé vybalancování dvou základních, ale protichůdných potřeb. Na jedné straně závodník vyžaduje od boty odolnost, stabilitu a ochranu. Na druhé straně ale také lehkost, rychlost a volnost. Určitě každý má boty, ve kterých se výborně běhá, ale nic nevydrží, nebo naopak velmi odolné, ale ve kterých se špatně běhá.

Kam boty vzít?

Jsou to určitě závodní boty. Jsou určené pro orientační běh, ale dají se určitě vzít i jinam podle druhu povrchu. Jsou celkem univerzální, takže s nimi můžete jak do nejnáročnějšího terénu (bahnitý, bažinatý, kamenitý), tak i do celkem běžného, a jak na krátký, tak i na dlouhý závod. V zimním období budou také vhodné na zledovatělý povrch. Někdy to při závodě nejde jinak, ale co nejvíc se vyhýbat tvrdým zpevněným cestám, natož asfaltu!

 


Zaujalo mě:
  • Přilnavost, stabilita
  • Bezpečnost, ochrana nohy
  • Voděodolnost
  • Lehkost
  • Design

 

Autor recenze: Jakub Weiner, orientační běžec, stavitel tratí OB

 


Další informace:

 

Logo VJ Sport

Finská značka VJ Sport si již více než 20 let trží výsadní postavení mezi speciální obuví pro orientační běh a běh v náročném terénu. Model Integrator si již získal pověst nejlepší boty pro rekreační OB a model Bold představuje volbu elitních závodníků včetně mnohonásobných mistrů světa. Vj Sport neustále své boty inovuje, aby nabídla svým zákazníkům maximum.

 


19.12.2018, Jakub Weiner


Sem vložte diskusní příspěvek.