Chcete vydržet běhat dlouho ve zdraví? Zaměřte se na své běžecké boty

Chcete vydržet běhat dlouho ve zdraví? Zaměřte se na své běžecké boty

Jednu věc mají běžečtí matadoři společnou s úplnými nováčky: častý výskyt běžeckých zranění. Namožené a natržené svaly, přetížené šlachy a klouby. Někdy je nutné s běháním přestat na pár dnů, někdy mohou být následky i trvalé.

Původcem drtivé většiny zranění je přetěžování některých svalů, šlach či kloubů, a to má tři základní
příčiny:

  • nadměrný trénink
  • špatný běžecký styl
  • nevhodně zvolené běžecké boty.

Aby vám běhání ve zdraví vydrželo:
1) nesmíte to s tréninkem přehánět,
2) musíte myslet na svůj běžecký styl,
3) musíte používat boty, jejichž konstrukce neškodí tělu.

Základní prvek zdravé boty: široká špička ve tvaru lidské nohy

Proč je široká špička důležitá?
Prsty a celá přední část chodidla musí mít možnost se přirozeně hýbat a roztahovat, nesmí být nijak svázány, znehybněny, vybočeny, semknuty do špičky. Je zcela logické, že pokud se vaše chodidlo nemůže přirozeně hýbat, pružit, vyvažovat, dojde k tomu, že některé svaly a šlachy nebudou používány, a tím pádem jiné budou přetěžovány. To se pak může projevit v achilovkách, kolenech, kyčlích nebo i zádech. Pozor, toto pravidlo se netýká jen lidí se „širokou nohou“, ale každého.
Ale úzká bota je více sexy a vypadá rychleji. Ano, možná, ale stojí vám to za riziko zdravotních problémů? Chtěli byste nosit rukavice, které by vaše prsty sevřely do špičky a znehybnily? Ne? Tak proč to dělat vašim nohám.

Jak široká by tedy bota měla být?
Postavte se na botu nebo na vložku z boty, a pokud vám prsty někde přesahují, je bota moc úzká. Samozřejmě, že když poběžíte v botách s úzkou špičkou, nezhroutíte se po pár kilometrech v křečích. Zrádné je, že přetěžování šlach a kloubů probíhá postupně, nenápadně, ale poškození bývá často dlouhodobé nebo trvalé. Bohužel velká většina běžeckých bot je vyráběna s úzkou špičkou a tyto boty tvoří zatím nejspíš většinu vašeho botníku. Je dobré běžecké boty aspoň trochu prostřídat. Vezměte si svou oblíbenou úzkou rychlou botu na závody, ale většinou tréninků a běhů pro radost zkuste odběhat ve zdravých botách.

Nulový drop

Drop je rozdíl mezi výškou paty a špičky boty. Představte si, že byste podrážku levé boty měli o centimetr vyšší než u pravé boty. Jak by se vám běhalo? Jak by na to reagovala vaše záda, kolena, kyčle po pár stech naběhaných kilometrech? A teď si uvědomte, že většina běžeckých bot je vyrobena tak, že pata je o centimetr výše než špička. Není vám to divné? Víte, že neexistuje žádný vědecký výzkum, který by dokázal, že běhat „v podpatkách“ vám pomůže?
Samozřejmě, že vysoký drop po pár letech běhání na vašem těle zanechá následky.
Připomeňte si: v botách s dropem běžíte nepřirozeně na podpatkách, vaše tělo je vytahováno na špičky, ovlivňuje to váš odraz i dopad, přičemž ani jedno neděláte přirozeně. Achilovky chátrají, naopak kolena a záda jsou přetížena, a narušení vaší fyziologické rovnováhy se může přenést do různých jiných částí těla (podle stylu běhu a dalších vlivů).
Proto je zdravější běhat (i chodit!) v botách s nulovým dropem, tj. takových, kde pata není uměle vyvýšena. Nulový drop neznamená běhat naboso. Mnohé boty s nulovým dropem mají velké tlumení. Většina běžeckých bot má drop kolem 10 mm, ale s postupujícím důrazem na zdravé běhání rychle přibývá bot s nulovým dropem. Rozhodně doporučujeme odběhat alespoň polovinu kilometrů v botách s nulovým dropem.
Ale začínejte postupně: mnoho běžců zjistí, že hlavně jejich achilovky jsou zchátralé a musí si zvykat. Také je dobré boty s nulovým dropem používat při chůzi (do práce nebo na hory) a chodit naboso.

Nulový drop neznamená nulové tlumení.

Ohebnost podrážky všemi směry

Vaše nohy kdysi uměly číst terén. Nyní máte dost pravděpodobně nohy analfabety :-). Drtivá většina běžeckých i ostatních bot má tak tuhé a necitlivé podrážky, že už jste ztratili schopnost vnímat, po čem šlapete. Je to škoda, protože vaše chodidla jsou svým způsobem geniální. Během milisekundy dokážou předat mozku spoustu informací o povrchu, na který teprve dopadáte: jak je tvrdý, jak je hladký, jaký má sklon. Mozek pak bleskově nařídí svalům, šlachám a kloubům, aby se v reakci na podobu povrchu nastavily. Pokud svým nohám dáte tuto možnost, poznají, že dopadáte na beton (nebo mech), a ještě než skutečně dopadnete, vaše tělo se přizpůsobí tvrdosti dopadu a odpovídajícím způsobem ho odpruží.
Ještě důležitější je, aby noha mohla číst sklon podkladu, protože pak se nárt, kolena, kyčle a stehna přizpůsobí a nedojde k akutnímu úrazu nebo k pozvolnému poškozování kloubů či svalů. Nic z toho není možné, pokud je podrážka tvrdá. Pak prostě dopadáte jako by poslepu, tělo se nemůže připravit, a dostáváte jeden tvrdý náraz za druhým. A ani supertlusté odpružení boty vám nepomůže.

Pozor: podrážka by správně měla být pružná všemi směry. Nestačí (jak to u většiny bot bývá), aby byla ohebná jen jedním směrem. To by stačilo, pokud byste chtěli běhat jen po zcela hladké rovné silnici a jen rovně. Tento princip zdravého běhání je pro mnoho běžců těžce zvládnutelný. Nutí vás totiž více myslet, být více přítomen v daném okamžiku. V botách s měkkou podrážkou se nemůžete pustit bezmyšlenkovitě v lese ze svahu dolů a pádit přes kameny a kořeny, padni kam padni. Bota s měkkou podrážkou vás nutí zkrátit krok a běžet lehčeji. Na závody, zvláště v těžším terénu, kde běžíte na kraji sil a chcete pálit z kopce a nemyslet, kam šlapete, jsou asi lepší boty s tuhou podrážkou. V tréninku zvolte raději zdravější modely. Jak poznat měkkost (torzní tuhost) podrážky? Vezměte podrážku do ruky a zkuste ji tzv. vyždímat. Zatočte proti sobě špičkou a patou. Tuhá bota vám to neumožní vůbec, měkká naopak jednoduše.

Pokud noha „přetéká“ přes vložku boty, je noha v botě deformována oproti své přirozené poloze, což negativně ovlivňuje možnost správného a zdravého pohybu.

Zdravé boty jsou i rychlejší boty

Zranění je největší překážkou výkonnosti. Běhejte ve zdravých botách, budete méně zranění a vaše forma bude lepší. Výše uvedené principy, zejména široký tvar boty a nulový drop, zapojují všechny svaly a šlachy na noze, žádné nebudou zanedbávány. Tak to má být, a je velmi pravděpodobné, že pokud se naučíte využívat všechny nástroje svého těla, budete běhat rychleji.

Komerční sdělení: Výše uvedené konstrukční prvky podporující zdravé běhání mají běžecké boty americké značky ALTRA, jak ukazuje například toto videopředstavení ALTRY. Zajímavé jsou i zkušenosti známého veteránského běžce Miloše Smrčky (běhá již 48 let, měsíčně nyní 400 – 500 km, na kontě má neskutečných 1700 závodů).

Více o této značce, o zdravém běhání a přehled prodejců ALTRY najdete na www.a-running.cz.

Zkušenosti čtenářů

Dušan

Větší blábol jsem snad ještě nečetl!

Stenly

Podle rčení – každá liška chválí vlastní ocas, i v tomto reklamním článku chválí firma Altra své výrobky. Nic proti tomu ale trochu mě zaráží ty kategorické názory „v žádném případě žádný drop“ , „pouze všemi směry ohebná bota“ atd. Čtenář je tak trochu manipulován k názoru: Naše bota=zdravá bota. Nejsem úplně přesvědčen (a nemyslím si že je to ojedinělý názor), že pouze nulový drop je řešení pro každého, kdyby to bylo takto jednoduché, dělá to každý výrobce protože to nic navíc nestojí. Co se týče ohebnosti, je to trochu proti trendu myximalistických bot, které asi mají trochu problém, ale běžcům s horším stylem nebo nadváhou leccos odpustí. Je to pár let kdy se objevil „zdravý styl“ v podobě minimalismu nebo i bosoběhu, kolik výrobců nakonec zůstalo u výroby minimusek? Ne rozhodně nehaním boty Altra, které neznám, ale reklama napsaná takovým stylem tak trochu odradí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: