Jaké byly nejčtenější články v roce 2021? Přinášíme přehled

Jaké byly nejčtenější články v roce 2021? Přinášíme přehled

Na konci rok je čas na bilancování. Jaké příspěvky byly letos nejčtenější? To vám napoví dnešní výběr shrnující deset letošních článků, které byly nejpopulárnější mezi čtenářskou základnou Světa běhu.

Nejlepší běžecké boty 2021

Jak vybrat běžecké boty? Redakční výběr přehledu novinek ale i osvědčených modelů byl nejčtenějším článkem letošního roku. V příštím roce budeme ve výběru pokračovat. Na článek jsme velmi hrdí, protože nejde o placenou reklamu. Jde o doporučení celého testovacího týmu Světa Běhu na základě vlastních zkušeností a testování. A nebylo to nic jednoduchého. Diskuze trvaly hodiny, dny, týdny… Občas někdo po někom něco hodil. Občas padla věta jako: „Pokud se chceš zastávat takové boty, myslím, že naše přátelství nemá cenu…“.

Bolest achilovy šlachy a běh

Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – zánět Achillovy šlachy. Článek, který napsala Zuzana Krchová, se stal nejčtenější v kategorii Zdraví, kde najdete celou řadu dalších doporučení a rad.

Častá běžecká zranění – jak se vypořádat s bolestí holení a lýtek

Také další nejčtenější článek se týkal zranění. Běh může být výborný koníček, prostor pro seberealizaci nebo třeba, ač to zní trochu protichůdně, útěk od dnešní výkonově zaměřené společnosti. Můžeme jej vnímat jako jeden z nejpřirozenějších pohybů. Na druhou stranu v porovnání s jinými sporty, jako je třeba plavání nebo cyklistika, je u běhu tělo vystavováno mnohem větším otřesům a je pro tělo invazivnější. A v důsledku dlouhodobého přetížení běžci (především amatérští) také častěji podléhají únavovým zraněním – například zánět okostice nebo dokonce únavová zlomenina. Jednou z oblastí, kde k takovýmto zraněním dochází nejhojněji, je oblast bérce – část mezi kolenem a kotníkem. V článku jsme se zkusili přiblížit nejčastější příklady těchto zranění a jak se s nimi vypořádat.

Jak začít běhat z nuly? Indiánský běh jako odrazový můstek

Článek se věnoval zejména začínajícím běžcům, a to jednomu specifickému tématu – indiánský běh. Jak už název napovídá, jde o běžeckou disciplínu využívanou v počátcích převážně indiány. Jedná se o střídání chůze a běhu. Indiáni se tímto stylem přemisťovali na dlouhé vzdálenosti. Také se můžeme setkat s pojmem wogging – spojení slov „walk“ a „jogging“. Více se pak dočtete v článku Tadeáše Vyvijala.

Nejčastější onemocnění šlach a vazů u běžců

Běžecká zranění postihují až polovinu běžců, jde tedy o značně rozšířený fenomén. Nemalá část těchto obtíží zasahuje právě šlachy a vazy. Co vlastně šlachy a vazy jsou a k čemu nám slouží? Jak správně pečovat o tuto část pohybového aparátu a běhat tak, abychom ji co nejméně poškozovali? To se dozvíte v dalším článku od Zuzany Krchové.

Jak správně dýchat při běhání

Může se to zdát jako banální záležitost, ale ve skutečnosti proces dýchání velmi ovlivňuje běh nebo běžecký výkon. Také máte při běhu potíže s dýcháním? Ať už jste začátečníci a máte problémy s pícháním v boku nebo pokročilí a nevíte, jestli dýchat ústy nebo nosem, v našem článku vám s dýcháním poradí Filip Peřinka.

Jak správně dýchat při běhání

Základy správné běžecké techniky

Když se řekne správná (nebo dokonce dokonalá) běžecká technika, spousta z nás si jistě představí ladné pohyby šlachovitých Afričanů, když běží tempem 3 min/km jako by se nechumelilo. Ale co to vlastně je správná technika? Nebo co správný běžecký styl? Je mezi těmito pojmy vůbec nějaký rozdíl? O tom se dozvíte v našem článku, který odhalí základy správné běžecké techniky.

Recenze: adidas Ultraboost 21

Recenze běžeckého vybavení hraje důležitou roli v obsahu SvětBěhu.cz. Do žebříčku nejčtenějších článků se tak dostala recenze na model UltraBoost 21. Adidas se touto generací odklání od trochu lifestylového zaměření předchozích „ultrabůstů“ a směřuje je více výkonnostním směrem. Jde tedy o plnohodnotnou tréninkovou botu, u které je kladen maximální důraz na pohodlí, hlavně co se tlumení týče. Proto autor Tadeáš Vyvijal hodnotil, že jsme u UB 21 svědky až brutální vrstvy boostové pěny. Ale vše popořadě.

Rozhovor s Terezou Janošíkovou: „V Keni se sešla velká orienťácká parta“

Rozhovory s osobnostmi a orientační běh. Tato dvě populární témata se spojila v rozhovoru s Terezou Janošíkovou, českou reprezentantkou v orientační běhu, která na začátku letošního roku pobývala s částí reprezentačního týmu v Keni. Jak pro orientační běžce netradiční forma přípravy sedí Tereze Janošíkové, české naději pro červencové Mistrovství světa, které se uskutečnilo v Česku?

Tipy a triky: Jak běhat na sněhu

Pro většinu běžeckých nadšenců není žádné roční období překážkou k běhání a náročné podmínky považují spíše za výzvu. Běhají ve vedru, v dešti, větru a v zimě také na sněhu. V článku máme pro vás několik tipů, jak se s běháním na sněhu co nejlépe vypořádat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: