Nejlepší běžecké výkony roku 2015 vybrané webem Svetbehu.cz

Nejlepší běžecké výkony roku 2015 vybrané webem Svetbehu.cz

Běžecká sezona 2015 přinesla spoustu vynikajících výsledků na domácí i zahraniční půdě. Vybrali jsme pár zajímavých běžeckých výkonů a rekordů, které stojí za to si znovu připomenout.

1. Tomáš Lichý – Perun Skymarathon

Tomáš Lichý je letos doslova objevem roku českého skyrunningu. Stal se mistrem ČR ve skyrunningu na Perun Skymaratonu o délce 41 km a s převýšením necelých 3200 metrů. Nutno dodat, že to byl Tomášův první závod podobné délky a obtížnosti a rovnou překonal traťový rekord (i když trať byla mírně pozměněná).

Tento nadějný horský běžec z Třince pak v průběhu sezony slavil úspěchy ještě vícekrát a to nejen na domácí půdě. Těšíme se na jeho další výkony v roce 2016!

Čtěte: Rozhovor s Tomášem Lichým po doběhu, Tomáš Lichý – profil

2. Eva Vrabcová-Nývltová – půlmaraton Ústí nad Labem

Eva Vrabcová-Nývltová zaběhla historicky druhý nejlepší český ženský čas na půlmaratonu 1:12:11. Následně vytvořila i nový rekord na 10 km v běžeckém seriálu RunTour.

Eva tak potvrdila vynikající formu a fakt, že by ráda zkusila překonat kvalifikační limit na olympiádu v Riu. O to se bude pokoušet na letošním Pražském maratonu. Eva se dle posledních zpráv léčí s poruchou příjmu potravy. Za celou redakci jí držíme palce a přejeme brzký návrat ke sportu.

Čtěte: Reportáž z pražské RunTour

3. Zdeněk Kříž – Ultra Pirineu

Zdeněk Kříž dosáhl senzačního úspěchu na horském závodě ve světové konkurenci Ultra Pirineu, který se koná ve Španělsku. Parametry jsou extrémního charakteru – 110 km a 6800 pozitivních výškových metrů (dle oficiální klasifikace se jedná o „ultra sky“ závod) a Zdenda zde dokázal mezi světovou elitou doběhnout na vynikajícím 9. místě.

Dále na domácí půdě vyhrál společně s Michalem Štantejnským celou sérii horských závodů dvojic Rock Point Horská výzva v kategorii LONG, tedy těch nejdelších závodů nad 60 km v horském terénu.

Čtěte: Reportáž z Ultra Pirineu, Zdeněk Kříž – profil

4. Radek Brunner – Spartathlon

Radek Brunner si v loňském roce stanovil obrovský cíl – Spartathlon, závod dlouhý 246 km. Závod se běží v Řecku a jeho náročnost je umocněna extrémními podmínkami, které v Řecku tou dobou panují. Závodníci totiž často běží až v pekelných vedrech. Radek dokončil na 30. místě v čase 30:14:29 a splnil si tak svůj sen, protože nejtěžší je tento závod vůbec dokončit.

Radek také obhájil titul mistra ČR na 100 km a dokázal vyhrát spoustu dalších ultra závodů. Smekáme klobouk před tímto sympatickým chlapíkem!

Čtěte: Reportáž ze Spartathlonu, Radek Brunner – profil

5. Anka Straková – horský závod Ice Tral Terantaise

Anka Straková, naše nejlepší skyrunnerka, měla vynikající sezonu. Krom toho, že se stala mistryní ČR ve skyrunningu, tak za zmínku rozhodně stojí 3. místo na Ice Trail Terantaise, horském závodě dlouhém 65 km s celkovým převýšením 5000 metrů, který je údajně nejvýše položeným v Evropě.

Výkon je obdivuhodný hned z několika důvodů. Podobný závod vyžaduje přípravu v podobných vysokohorských podmínkách, které v ČR rozhodně nehledejte, Anka se tedy musela poctivě připravovat v zahraničí. Jedná se o jeden z nějtěžších závodů vůbec a když si představíte, že ho zvládne zástupkyně něžného ženského pohlaví, a ještě doběhne na 3. místě, je to výkon skutečně obdivuhodný. Anka je skvělá, přejeme jí hodně zdaru a sil i do další sezony!

Čtěte: Reportáž z ITTAnka Straková – profil

6. Zbyněk Cypra – Beskydská sedmička a Horská výzva 24

Zbyněk Cypra je ostřílený borec, který trať Beskydské sedmičce zná velmi dobře. Vyhrál ji totiž už v roce 2011 a pak následující dva roky po sobě obsadil vždy 2. místo. Letos ji tedy podruhé vyhrál společně s Tomášem Svobodou a to hned v rekordním čase. Sám se pak ještě na konci sezony účastnil Horské výzvy 24 hodin, kde s obrovským náskokem vyhrál a potvrdil roli favorita na poli extrémních běžců. I Zbyňkovi přejeme hodně zdaru a těšíme se na výkony v následující sezoně!

Více informací: Rozhovor se Zbyňkem Cyprou a Tomášem Svobodou o B7

7. Pavel Paloncý – The Spine Race

Pavel Paloncý běhá z extrému do extrému. Letos se mu povedlo obhájit vítězství v anglickém závodě The Spine Race dlouhém 430 km. Na trati strávil 125 hodin a z toho 46 kvůli počasí musel přerušit. Dechberoucí výkon!

Co dalšího si pro nás přichystá v další sezoně? Právě v těchto dnech se chystá na další ročník závodu The Spine Race.

Čtěte: Reportáž z The Spine Race

8. Vítek Pavlišta – Mistr ČR v půlmaratonu i maratonu

Dalo by se říct dvojvýkon! Vítek Pavlišta Dokázal letos získat oba tituly. Půlmaratonský v Pardubicích v čase 1:05:58 a maratonský v Praze v čase 2:17:51 v osobním rekordu.

Vítek se stejně jako Eva Vrabcová – Nývltová bude snažit usilovat o prolomení kvalifikačního času na Olympiádu v Riu. Držíme palce!

Těšíme se na vaše další úspěchy v roce 2016!

Kapacita článku je omezena, ale každému, kdo si v loňské sezoně splnil nebo se alespoň pokusil o splnění svého běžeckého cíle, patří velký obdiv.

Informace o běžcích všech kategorií a výkoností najdete v sekcích Reportáže ze závodů a Běžec týdne, kde o nich pravidelně informujeme. V následující sezoně určitě nebude o další skvělé výkony nouze a těšíme se na ni společně s vámi!

Michaela Kofrová

Michaela Kofrová – autorka článku

Vystudovala sice Mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické, ale její největší vášní je už pár let běhání a díky SvetBehu.cz má jedninečnou možnost spojit koníčka s prací. Momentálně běhá tři roky, ale potvrzuje, že první maraton se dá zvládnout do půl roku, pokud má člověk dost nadšení a tvrdohlavosti (ale bolí to i tak). Nejraději běhá v horách a do kopce, hlavně když je to dlouhé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: