Recenze: Garmin Forerunner 165 Music – střízlík nadupaný funkcemi

Recenze: Garmin Forerunner 165 Music – střízlík nadupaný funkcemi

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Forerunner 165 Music
Typ techniky Sporttester
Hmotnost 39 g
Infocena 7.990 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.

Zaujalo mě

  • skvělá čitelnost dat
  • pokročilé tréninkové funkce
  • čtyři barevné varianty
  • pohodlné celodenní nošení

Shrnutí recenze

Po vydání modelu Garmin Forerunner 55 ležícího na pomyslné hranici mezi chytrými a sportovními hodinkami se jevil jako poměrně „volný“ prostor směrem k multisportovnímu modelu Forerunner 265 (potažmo FR 255). Mezírku nyní Garmin zaplňuje modely Forerunner 165 a Forerunner 165 Music. Z pohledu 55ky nabízí pokročilejší tréninkové funkce, oproti 265ce je zaměřený především na běh. Dává to smysl? Nám po testu v mnoha ohledech ano. I mírně pokročilejší běžec se díky FR 165 dostane k propracovanému sledování dat z běžeckého tréninku, na kole nebo v plavání si změří základní data. Pro běžce (téměř) bez kompromisů, nic zásadního nebude ani zkušenější vytrvalec postrádat. Nechybí skvělá čitelnost díky AMOLED displeji, uživatelsky velmi příjemná hmotnost zajišťuje celodenní pohodlnou nositelnost a ve verzi Musics je navíc výběr ze čtyř barevných variant.

Hlavní část recenze

Srovnání s modely nad a pod

Proč vlastně zvolit model Forerunner 165? Samozřejmě, prvním důvodem může být cena. Oproti modelu FR 55 je u verze FR 165 Music navýšení něco málo přes tři tisíce korun. Získáte ale kromě množství pokročilejších funkcí také hudební přehrávač, Wi-Fi nebo hlasové pokyny při běžeckém tréninku a také AMOLED displej. Oproti modelu FR 265 naopak „ztrácí“ 165ka multisportovní zaměření s úsporou čtyř tisíc korun v porovnání s verzí FR 265 bez hudby. Trochu zamotat hlavu může případným zájemcům srovnání s modelem FR 255 (transflektivní displej, větší rozměr, odolnější sklíčko) s aktuální cenovkou pouze o čtyři sta korun vyšší. Oproti FR 165 ale postrádá třeba možnost sledování Dynamiky běhu.

Dalším parametrem výběru je často velikost displeje. FR 55 má starý dobrý transflektivní MIP displej se skvělou čitelností na přímém slunci při velikosti 1,04“. Multisportovní 265ku rozzáří AMOLED displej o poznání větší – 1,3“. A jak asi můžeme předpokládat, 165ka je někde mezi tím. Zdobí ji AMOLED displej s dotykovým ovládáním a velikostí 1,2“. S velikostí displeje samozřejmě souvisí i celkové rozměry těla hodinek, a tedy i hmotnost. Tady se 165ka drží pěkně při zemi a oproti 55ce nabírá pouhé dva gramy navíc. To 265ka je o osm gramů těžší. U verze s hudbou i bez udává Garmin pro model Forerunner 165 shodnou hmotnost 39 gramů. Nízkou hmotnost provází skvělá nositelnost, o hodinkách na ruce ani nevíte a neobtěžují ani při monitorování spánku.

Samotné rozměry mohou hrát z pohledu uživatele ještě větší důležitost než hmotnost. Průměr těla hodinek je u modelu Forerunner 165 o pouhý milimetr větší než u modelu FR 55 (43 vs 42 mm), při shodné tloušťce. To 265ka nabízí hned dva rozměry (42 a 46 mm) s mírně silnějším tělem hodinek (o 1,3 mm). Při volbě správné velikosti je pak zcela jiné vnímání nositelnosti, jiný rozměr lépe padne na úzké zápěstí, jiný na to širší. Je to ale hodně individuální a z pohledu běžce může být pochopitelné upřednostnění nízké hmotnosti a příjemné nositelnosti před „chlapáckým“ vzhledem. Nám v rámci testu 165ka nepřipadala na pánském zápěstí nijak přehnaně malá, i z fotek je vidět, že nepůsobí nijak nepatřičně. Přesto někomu může menší rozměr, jen těsně převyšující „dámskou“ verzi FR 265 připadat až moc drobný.

A co srovnání výdrže baterie? FR 55 zvládne v režimu GPS až 20hodin provozu, což je možná překvapivě stejně, jako nabízí model FR 265. Novinka Forerunner 165 Music v tomto ohledu jen mírně ztrácí s 19 hodinami výdrže při využití pouze systému GPS. Ani výdrž v režimu chytrých hodinek nenajdete nijak zásadní rozdíly. FR 55 vydrží až 14 dní, FR 265 o den méně a 165ka opět lehce ztrácí s udávanou výdrží 11 dní.

Sportovní, nebo chcete-li tréninkové funkce mohou hrát při výběru také zásadní roli. FR 55 stejně jako nový model Forerunner 165 zcela jistě cílí především na běžce. Běžný vytrvalec zde nalezne vše podstatné, včetně Doporučených denních tréninků, Dynamiky běhu, Běžeckého výkonu, nebo třeba Předpovědi výsledků na tratích od 5 km po maraton. Pokud si k běhu přidáváte cyklistické tréninky a vystačíte se základními daty bez potřeby připojovat snímač výkonu, nebo komunikovat s chytrým trenažerem nebude vám ani na kole scházet nic podstatného. Z našeho pohledu je jen škoda, že nelze definovat jízdu na silničním kole nebo MTB.

Podobné je to s plaváním. FR 165 změří vše potřebné, včetně intervalového tréninku, kde oceňujeme automatické rozeznání plavání a pauzy, bez nutnosti mačkání tlačítek. V souhrnu z plaveckého tréninku pak nechybí třeba oblíbená metrika Swolf (míra efektivity) a s ohledem na absenci profilu Triatlonu je trochu překvapivé, že výběr zahrnuje také venkovní plavání (Otevřená voda). Při plavání je navíc čitelnost AMOLED displeje naprosto parádní, což ale neplatí pro cyklistiku, kde ani zapnutí funkce Trvale zapnuto neodstraní nutnost aktivace displeje dotekem, a to zejména v městském provozu moc komfortní ale především bezpečné není. Při samotném běhu je ale použití AMOLED displeje zcela bez výhrad, aktivace gestem probíhá s rychlou odezvou, snad jen na ostřejším přímém slunci je vlivem odlesků sledování dat méně přehledné. U sportovních profilů je zajímavé vynechání všech zimních aktivit jako lyžování, bruslení či snowboarding, které tak změříte pouze jako Jiné (s doplněním vlastních dat).

Garmin Forerunner 165 Music podrobněji

Na výběr jsou u „hudební“ verze čtyři barevné varianty. Za velmi povedený považujeme dvoubarevný řemínek, který jinak zcela plastovému modelu přece jen dodává trochu větší šmrnc. Všechny varianty jsou s použitím AMOLED displeje, který zřejmě definitivně vytlačuje oblíbený transflektivní displej MIP. Dotykový displej reaguje velmi citlivě, jen pro opravdu pohodlné „civilní“ dotykové ovládání by to chtělo přece jen větší rozměry displeje. Sklíčko je pouze mírně zapuštěné, a to nějakému tomu šrámu velmi pravděpodobně nezabrání. Navíc je „no name“ a tedy pravděpodobně méně odolné než Gorilla Glass 3 použitá třeba u modelu FR 265.

Pro kvalitní běžecký trénink mimo silnice, ale i další outdoorové aktivity je zcela zásadní použití barometru, který pro někoho možná překvapivě u Forerunner 165 nechybí. Pro běžce, kteří častěji zavítají do terénu, nebo přímo do hor je právě možnost využití přesnějšího určení nadmořské výšky pomocí barometru naprostá nezbytnost. Je jen škoda, že v doplňcích jej, podobně jako kompas samostatně nezobrazíte.

Při tréninku umožňuje FR 165 Music nezbytné ovládání tlačítky (3x vlevo, 2x vpravo) a tím je opět posouvá z kategorie lifestylových hodinek mezi ty ryze sportovní. Přes drobné rozměry nemáme v průběhu testování s ovládáním pomocí tlačítek sebemenší problém, a to ani při intervalovém tréninku. Ano, výraznější tlačítka jsou za nás výhodou, ale pokud víte „kam sáhnout“ je ovládání v pohodě, a to i když si v předchozím úseku pořádně „naložíte“.

Displej umožňuje rozvržení pro maximálně čtyři datová pole, bez ztráty přehlednosti při samotném tréninku. Jen pro srovnání FR 265 umožnuje s displejem 1,3“ použití až osmi datových polí. Pokud sledujete při běhu více dat, třeba také výkon (watty) je možnost využití více polí užitečná. Stačí si ale zvyknout na častější přepínání mezi obrazovkami a čtyři data nakonec hodnotíme jako dostačující. Obrazovek lze celkem použít až deset a individuální přizpůsobení tak nalezne opravdu každý.

Zajímavé funkce nejen pro běžce

Běžcům opravdu nic zásadního nechybí. V hodinkách nejdete Doporučené tréninky, Hlasové pokyny trenéra, nebo třeba Závodní kalendář. V souhrnu dat po tréninku nechybí kromě běžných ukazatelů (vzdálenost, tempo, převýšení, zóny srdeční frekvence) tréninkový efekt či doporučená doba regenerace.

Ranní zpráva. Na noc se povedeně vypne displej a hodinky se po desáté samy přepnou do úsporného režimu a neruší tak při spánku, bez jakéhokoli nastavování. Noční režim lze jednoduchým způsobem samozřejmě kdykoli aktivovat, nebo pozměnit podle zvyklostí uživatele. Po probuzení je pro pravidelně trénující sportovce „zásadní“ Ranní zpráva. Ta je souhrnem regenerace a zároveň doporučením aktivity pro nový den. Velice pěkné a přehledné je hodnocení spánku a variability srdečního tepu, z pohledu regenerace z nich lze vyčíst spoustu zajímavých údajů, včetně třeba počínajícího nachlazení, nebo kumulace únavy a stresu. Ranní report je vcelku návykový a po čase si bez něj vstávání neumíme představit. Třeba i proto, že hodinky vás na závěr ranního reportu pochválí, nebo motivují („Dnes můžete zazářit.“).

Dynamika běhu je pokročilá tréninková funkce (Running Dynamics), která zahrnuje dobu kontaktu s podložkou, vertikální oscilaci, vertikální poměr (ukazuje na efektivitu techniky běhu, žádoucí jsou nižší hodnoty), délku kroku, kadenci a běžecký výkon ve wattech (skvělý ukazatel pro běh v náročném terénu). Tedy data která donedávna bylo možné sledovat pouze pomocí footpodu nebo hrudního pásu. Pokročilá data zde získáte přímo z hodinek, oproti hrudnímu pásu nezvládnou pouze vyváženost došlapu pravé a levé nohy. Podle dat z Dynamiky běhu lze případně pracovat na technice běhu.

Doporučený trénink – po „zapracování“ přímo v hodinkách naleznete rozpis tréninků, připravený k okamžitému použití, nastavený již v hodinkách, včetně intervalového tréninku a s předpokládaným přínosem daného tréninku pro vaši výkonnost. Trénink lze případně individuálně upravit, nebo zvolit kde plánujete trénink odběhat, od dráhy, přes běžecký pás až třeba po terén. Hodinky tlačí běžce do pestrého tréninku, pokud běháte delší vzdálenosti stále stejným tempem doporučí například desetivteřinové sprinty, při častém krátkém opakovaném intenzivním zatížení pak nabídnou delší klus pomalejším tempem. Hlídají pestrost i vyváženost a jsou propojené s Kalendářem závodů. Povedené!

Hodinky zvládají sledovat hodnotu VO2max, ale pouze pro běh. Zajímavé je, že při prvním použití (plavecký, intervalový trénink) hodinky vyhodnotily jako „vstupní“ hodnotu VO2max testera na úrovni 46 ml/kg/min. Bez jediného uběhnutého metru. Z předchozích testů modelů FR965, 265 či 255 víme, že systém u Garminu si kondici uživatele velmi dobře načte relativně brzy. Stačí několik tempových tréninků, střídání intenzit a predikce výkonů, přestože není naprosto dokonalá poměrně slušně odhadne aktuální možnosti uživatele hodinek.

Pro část uživatelů bude zřejmě praktická funkce Garmin Pay, při velmi dlouhém běhu se špatně rozvrženým doplňováním energie třeba i tou nejdůležitější.

Osobní zkušenost testera

„Osobně hudbu při sportu neposlouchám, ale za co bych si rozhodně připlatil je Wi-Fi, před časem jsem to považoval za zbytečnost, jakmile ale jednou použijte, nechcete se té funkce vzdát, vše okamžitě po návratu z tréninku nahrané v aplikaci, skvělé. Jako stárnoucí sportovec ihned využívám možnost nastavení většího písma a na čitelnosti je to (alespoň pro mě) znát. Druhé poutko pro průvlek řemínku mi chybí i na takto lehkém modelu. Zejména při plavání mám při jeho využití lepší pocit z bezpečného dvojitého zachycení řemínku. Kromě vybraných a dobře zvolených běžeckých funkcí nejvíce oceňuji příjemnou nositelnost. Obvykle hodinky na noc sundávám, tady opravdu jen z důvodů nabíjení. Úsměv na mé tváři vyloudil monitoring Zdřímnutí a trochu závidím všem, kteří to v našem uspěchaném světě zvládnou využít. Opakovaně si ověřuji to, co asi není úplně překvapivé. Modely s velmi nízkou hmotností měří lépe optickým sensorem, na ruce drží jako přibité a na výsledku měření je vidět jen minimální rozdíl oproti hrudnímu pásu.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: