Výhody a nevýhody proč trénovat samostatně nebo ve skupině

Výhody a nevýhody proč trénovat samostatně nebo ve skupině

Spousta z nás, amatérských běžců a běžkyň, si mnohokrát položí otázku, co je pro mne lepší, trénovat samostatně nebo v nějaké organizované skupině či běžeckém spolku?

Každý z nás je běžecký originál včetně přístupu k tréninku

Když se občas podívám na sociální sítě a zadám „vyhledat“ tréninkové školy, běžecké skupiny, běžecké kluby, party na běh atd., tak mi vyběhne mnoho nabídek v různých městech a mám dokonalý výběr. Mohu se okamžitě někam přidat a ještě se rozhodnout, zda za to zaplatím nebo najdu skupinu, která trénuje zdarma. Přesto mohu konstatovat, že při svém tréninku (vedu i skupinové), potkávám velké množství běžců samotářů, kteří „nabíhají“ kilometry samostatně. A to  je opravdu ta větší část z nás.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Běžecký trénink by měl být pestrý, zábavný a přínosný. Měl by pomáhat rozvíjet rychlost, vytrvalost, a hlavně posilovat naše tělo komplexně. Na tohle mnohdy při svém tréninku zapomínáme (posilujeme jen nejvíce využívané svaly) nebo se vůbec nepřinutíme měnit zažité návyky. To vede ke stereotypu, jehož důsledkem je stagnace, mnohdy i snižování výkonu a ztráta radosti z toho, co pro radost právě děláme.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme.

„Výhody“ tréninku ve skupině

Forma skupinového tréninku či společného běhu mám pomáhá blíže poznávat jednotlivé běžecké styly a zkušenosti druhých. Z těchto poznatků si poté můžete vybrat to, co vás zaujalo, co nám pomůže a snažit se vše zakomponovat do svého běhu. To nám ve výsledku pomůže se třeba posunout ve výkonnosti výše.

Ve skupině se potkává mnoho běžců, kteří mají rozdílnou výkonnost, a to může být velkou devízou pro ty pomalejší. Ti se budou snažit těmto rychlejším kolegům přiblížit a jejich snaha může mít hlavně motivační charakter, což je více než pozitivní. Je to taková zdravá soutěživost, která přináší celkem rychle výsledky.

Pokud si najdete skupinu, kde vedoucím je běžecký trenér s dlouholetými zkušenostmi, získáte tím možnost, že se navíc něco nového přiučíte. Každý trénink, který naplánuje, bude mít jiný charakter a vy poznáte, že samotný běh je plný pestrosti a zajímavých sportovních cvičení. Určitě se můžete inspirovat a využívat tyto metody na svých samostatných trénincích. Tohle je myslím obrovský přínos pro každého, kdo běhá skupinově.

Už jen samotná pestrost trénujících běžců i běžkyň je zárukou, že se na trénincích rozhodně nebudete nudit. Dobrou náladu, kterou načerpáte, si poté jistě přenesete nejen do vašeho sportovního života, ale i do toho osobního či pracovního. Také jeden z důležitých pozitivních aspektů, které společné trénování přináší.

„Nevýhody“ společného tréninku ve skupině

Co si budeme nalhávat, pro některé má skupinové trénování i své záporné stránky. Jestli pro někoho může být rozdílná výkonnost běžců motivující, tak pro jiného je to právě naopak. Někomu vadí, když při většině cvičení zaostává, při bězích dobíhá mezi posledními, ne-li poslední. Člověk pak ihned začne přemítat, zda zvolil správnou formu tréninku. Je to ostatně nejčastější důvod, proč se mnozí vyhýbají běhání ve skupině.

Znakem společného tréninku je skutečnost, že spousta cvičení jsou prováděna hromadně, bez rozdílu výkonnosti. To může být zase nepříjemné pro ty, kteří jsou sportovně na vyšší úrovni a trpí tím, že jejich možnosti nejsou zcela plně využity. A jelikož se díky tomu musí podřídit společnému cíli a úkolu, je to pro ně demotivujícím faktorem, což mnohdy nesou s velkou nelibostí a občas to dají i viditelně najevo.

Každý trénink má své určení s cílem vylepšit dovednosti, pokaždé jiné. Takže jednou je trénink s důrazem na rychlost, podruhé na dynamiku, následně na vytrvalost, koordinaci, posilování atd. Cviky jsou většinou střední obtížnosti, aby je zvládnul každý. Ti lepší poté zase „reptají“, že by rádi cviky s vyšší obtížností či náročnosti. Prostě pokaždé nejde vyhovět všem běžcům a běžkyním najednou.

„Optimální“ varianta tréninku

Osobně bych doporučil těm, kteří mají běh rádi a chtějí se dále rozvíjet, aby zkusili kombinaci obou možností. Za ideální považuji, když v týdnu vystřídáte jak samostatný trénink, tak i jeden či dva ve společné skupině či partě. Taková kombinace, myslím, může být velmi přínosná pro váš další běžecký rozvoj. Při společných trénincích si třeba porovnáte výkonnost s ostatními, pochytíte nějaké zajímavé nové tréninkové prvky a trendy, které poté využijete při vašem tréninku. Vaše běhání se tak může vyhnout případnému stereotypu, který mnohdy hrozí díky stále stejným tréninkovým metodám. Zvýší se i motivace do další běžecké práce a třeba se i posune o stupínek výš vaše výkonnost. Rozhodně to stojí za úvahu či vyzkoušení.

V dnešní době máte již běžecké školy, které vedou velmi fundovaní a kvalifikovaní trenéři. Díky tomu umí připravit takovou náplň tréninku, aby nejen přinesla vaše lepší výsledky, ale zároveň i pobavila.

Skupinové tréninky jsou dnes na vzestupu

Současná doba přeje všem, kteří mají rádi tréninkové skupiny. Existuje poměrně velké množství běžců, kteří se sami nepřinutí sportovat a společné organizované běhání jim naopak pomůže překonat právě ten pověstný blok v touze po pohybu. Jak už jsem v úvodu uvedl, tak najít si tu správnou běžeckou partu dnes není vůbec těžké. Obliba běhu je všeobecně stále na vzestupu a tudíž o příležitosti není nouze. Takže vy, kteří rádi sportujete v nějaké skupině, hledejte a určitě najdete. A vy, kteří zase rádi běháte sami, zkuste si občas zaběhat či zatrénovat s partou. Myslím, že touto změnou budete příjemně překvapeni a zase to obohatí vaše sportovní zážitky.

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: