HOLBA běh na Šerák 2018: MČR v běhu do vrchu ovládli Marek Chrascina a Kristýna Dvořáková

První srpnový víkend (4. – 5. 8.) se konaly běhy do vrchu jesenického dvojzávodu. Běh na Šerák (119 vrchařů), jehož součástí bylo Mistrovství ČR mužů, žen, juniorů a juniorek v běhu do vrchu (82 běžců), a Běh na Sokolí vrch (77 vrchařů).

Především v sobotu při výběhu na Šerák si běžci museli dobře rozvrhnout síly nejen s ohledem na délku trati (9,5 km) a převýšení 813 m, ale museli se také poprat s atypickým vedrem v jesenických horách. Mistrovství ČR a Holba běh na Šerák mají identickou trať se startem za Penzionem U Julka (Bělá pod Pradědem) a cílem na Šeráku.

Závod do vrchu dlouhý 9,5 km s převýšenín 813 m s cílem na Šeráku nebo 6 km s převýšením 450 m. Letos se závod běžel jako MČR v běhu do vrchu a také kvalifikací na Mistrovství světa. Více informací o Holba Běh na Šerák najdete v termínovce.

Jak to vše v sobotu dopadlo?

Mistrovství ČR v mužích vyhrál Marek Chrascina z TJ TŽ Třinec, nejmladší z celého 25-ti členného startovního pole, za 41:59. Druhý se s časem 42:41 umístil Jan Janů, třetí pak Dominik Sádlo s výkonem 42:57.  Všichni tři se nominovali na Mistrovství světa v běhu do vrchu, který pořádá 16. září Canillo ve státečku Andorra.

Mezi ženami překvapila všechny úžasným výkonem 48:08 22 letá běžkyně Kristýna Dvořáková z pražského Univerzitního sportovního klubu, která získala svůj první mistrovský titul v konkurenci zkušenějších vrchařek. Ve srovnání s muži by její výkon stačil na 11. místo. Druhá doběhla Monika Hloušková z Mariánských Lázní (51:18), třetí Pavla Schorná Matyášová z Úpice (53:17).

Juniorské tituly pro Vojtu Dryáka a Báru Stýblovou

Mezi juniory v bitvě o 1. místo byl neúspěšnější Vojtěch Dryák, věkem ještě dorostenec z berounské Lokomotivy, jenž kratší 6 km trať zvládl za 33:41, následovaný Janem Havlenou z brněnské Univerzity (33:49). Oba si však zajistili start v Andoře stejně jako dvě první juniorky. Mezi nimi dominovala Bára Stýblová z berounské Lokomotivy, která si s tratí poradila za 39:12. Druhá dorazila do cíle ještě dorostenka Anežka Ševčíková z Klášterce nad Ohří (39:47).

Holba běh na Šerák pořádaný TJ Šumperk měl v dospěláckých kategoriích na prvních třech místech stejné běžce jako z MČR. Ve srovnání s výsledky Mistrovství ČR mužů a žen tomu bylo podstatně jinak v juniorské kategorii. Druhý z MČR Jan Havlena z brněnské Univerzity (33:49) vyhrál, druhý byl Borek Požár z Běžeckého klubu FC Kadaň za 34:37, třetí Marek Kalous z Atletického klubu AHA Vyškov, z. s., za 35:17. Kategorii juniorek ovládla druhá z MČR Anežka Ševčíková.

Pro děti byl přichystán závod všestrannosti

V rámci Holba běhu na Šerák se konal Závod všestrannosti. 40 dětí od 3 do 15 let absolvovalo trojboj:rovinný přespolní běh, skok do dálky a hod na cíl. Děti obdržely drobné věcné ceny a originální keramickou medaili navrženou a vyrobenou paní Janou Duškovou z Písečné.

Nedělní závod Běh na Sokolí vrch ovládli Vít Pavlišta a Barbora Nováková

5.8. se uskutečnil Běh na Sokolí vrch se startem v autocampingu Bobrovník (Lipová-lázně) a pořádaný Fenix Ski Team Jeseník. Počasí bylo o kousek milosrdnější co do teplot, dokonce mírně sprchlo. Trať dlouhou 6 km s převýšením 550 m nejrychleji zdolal Vít Pavlišta (29:17,2; Silvini Madshus Team), stíhaný Janem Janů (30:58,4; Hvězda Pardubice) a třetí byl Tomáš Blaha (31:12,8; AC Asics Kroměžíž). Protože se tito běžci úspěšně účastnili take Holba běhu na Šerák, stanuli na prvních třech místech v absolutním pořadí jesenického dvojzávodu, ale první byl Janů, druhý Pavlišta a třetí Blaha.

Mezi ženami na prvním místě doběhla s výkonem 38:48,8 Barbora Nováková, druhá se umístila Iva Milesová s časem 39:10,6 a třetí příčku vybojovala s časem 40:06,0 Gabriela Weissová.  Vzhledem k účasti žen jak v sobotním tak nedělním běhu do vrchu se vyhlašovalo absolutní pořadí jesenického dvojzávodu. První se umístila Barbora Nováková, druhá Iva Milesová a třetí Jana Solánská (TJMaratonstav Úpice), která ze třetího místa na základě součtu časů dosažených v obou bězích odsunula Weissovou na 4. místo.

Ani jeden z běhů by se nemohl konat bez řady dobrovolníků z Jesenicka a Šumperska, kterým touto cestou srdečně děkujeme. Ale bez podpory měst, obcí a podniků by realizace takové akce byla nemyslitelná. Generálním sponzorem Běhu na Šerák je Holba Hanušovice a MČR se koná podzáštitou Českého atletického svazu. Oba běhy jsou podporovány městy Jeseník a Šumperk, obcí Bělá pod Pradědem, Olomouckým krajem a řadou regionálních firem.