Přestože jsou doplňky stravy jen pouhou třešničkou na dortu, jehož korpus a náplň se skládají z vyrovnané energetické bilance, správného poměru makroživin, dostatku vitamínů a minerálních látek a načasování příjmu potravy, jejich obliba stále roste. A nitráty nejsou výjimkou, ve světě běžců si v poslední době získávají stále větší pozornost.
Oxid dusný vznikající při přeměně nitrátů totiž zlepšuje prokrvení tkání, vymazluje regeneraci, snižuje laktátek a obecně mnoha způsoby pozitivně ovlivňuje vytrvalostní výkon. Speciálně si pak budou pomlaskávat především účastníci kolektivních sportů a ti, kteří holdují vytrvalostním výkonům do 10 minut.
MÁTE DOMA ŘEPU? A MOHLA BYCH JI VIDĚT?
Pokud ale už teď žhavíte ty internety, nabíháte na stránky plné suplementů a jste rozhodnuti upsat duši ďáblu pro tento magický doplněk, mám pro Vás špatnou zprávu. Anebo možná dobrou. Záleží na úhlu pohledu.
Pro nitráty neboli sloučeniny kyseliny dusičné platí vcelku přísná legislativa, tudíž je samostatně nikde nekoupíte. Co je ale paráda – naleznete jich docela haldu v zelenině, nejvíce v červené řepě, rukole či špenátu. Jsem zastánce názoru, že bychom měli preferovat příjem živin z přirozených potravin, protože jednotlivé komponenty tam jsou v optimálních formách, poměrech a vazbách, které zatím ani nelze laboratorně nasimulovat. A člověk z nich vytříská mnohem víc než z 10 doplňků stravy denně, takže toto je přesně voda na můj mlýn.
NEČISTIT, NEKLOKTAT, NEŽVÝKAT
Ve studiích, které se zaměřovaly na pozitivní účinky nitrátů, vytrvalci většinou popíjeli zhruba 500 ml šťávy z červené řepy 2-3 hodiny před výkonem. K přeměně nitrátů na oxid dusný je mimo jiné potřeba činnost orálního mikrobiomu nacházejícího se v našich ústech. Takže se vyplatí si ten lahodný řepný nápoj pořádně poválet po jazyku, klíďo se u toho můžete tvářit jako profi degustátor vína, však i ta barva k tomu nahrává. A rovnou zapomeňte na nějaké čištění zubů, kloktání a ústní vody.
NO A KDE JE TEDA HÁČEK?
Tak co si budeme, vždycky tam nějaký je. První je ten, že výše zmíněná zelenina je také bohatá na oxaláty. Což znamená, že pokud si ve Vašem vylučovacím ústrojí rády lebedí močové kameny, neměli byste to s těmi šťávami úplně přehánět a prolévat se jimi od rána do večera. Vzhledem k faktu, že se jedná o zeleninu a přirozené potraviny, obsah nitrátů zde není nijak garantován. Můžete si tedy tak maximálně věštit z koule a hádat, kolik těch nitrátů jste do sebe ve finále dostali. No a grandiózní finále – ne každému střevu se ta řepná šťáva líbí. Tak bacha na to.
I pokud byste dospěli k názoru, že řepný fresh pro vás není to pravé ořechové a rozhodně po něm fresh nebudete, nutno zmínit, že taková červená řepa je i velmi bohatým zdrojem antioxidantů a její pravidelná konzumace může přinést řadu benefitů. A proto přidávám ještě recept na jeden eňo ňuňo salátek.
Salát s červenou řepou a balkánem
Suroviny na 1 porci
2 hrsti rukoly (nebo jiného fav salátu)
1-2 bulvy vakuované červené řepy (případně si můžete uvařit svoji vlastní, ale strávíte nad tím mládí a loupáním začuníte sebe i celou kuchyň)
150 g cherry rajčat
1 mozzarella light
30 g balkánského sýra
půl balení zálivky na salát od Avokáda
lžička olivového oleje
ořechy, semínka nebo jiné serepetičky dle libosti
bagetu, chlebáka či další adekvátní zdroj sacharidů
Postup přípravy
Všechnu zeleninu i mozzarellu nakrájíme na kostičky a smícháme v nějaké velemíse.
Přidáme ořechy, semínka a nadrobený balkánský sýr
Zálivku připravíme podle návodu se lžičkou oleje a 2 lžičkami vody a zalijeme. (Jakože klíďo píďo můžete udělat nějakou vlastní zálivku. Ale pro líný bobky je tady tohle ízy pízy řešení.)
Zamícháte, tváříte se jako masterchef a máte pocit, že žijete ten nejzdravější lifestyle světa.