Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?
Někdo vydrží běhat rok, někdo pět let. Motivace máme každý rozdílné. Někoho žene představa vysportované postavy, někoho cesta za medailemi a vítězstvími. Ale co žene člověka, který vydrží u běhání 40 let a nehodlá skončit? Který už má na kontě přes 150 ultramaratonů a ještě chce přídávat další? Nejen o tom si budeme povídat s ultramaratóncem Danielem Orálkem.
„Pan trenér“ ing. Jan Kervitcer oslavil v pátek 10. února významné životní jubileum. V plné trenérské práci se dožil 80 let. Výročí je o to neuvěřitelnější i tím, že „trenéřině“ se věnuje již přes 60 let. Přinášíme při této příležitosti rozhovor, který vyšel v našem časopise v roce 2021. Do textu jsme doplnili několik gratulací jeho svěřenců. A za nás samozřejmě připojujeme: „Vše nejlepší Kervi! A mnoho dalších úspěšných sezón!“
Zdeněk Bufka je na Českolipsku, ale vlastně i v celém Libereckém kraji, aktivní běžecká legenda. Nejenom že vyhrává ve veteránských kategoriích přespolní i silniční běhy, 65letý vytrvalec dokáže prohánět i o desítky let mladší závodníky.
Vloni se stal i celkovým vítězem okresní běžecké ligy. „Je to příjemné, když proženu mladší kluky,“ usmívá se českolipská běžecká legenda.
Marka Chrascinu a běhy do vrchu pojí posledních pár let silné pouto. Bodejť by ne! Jablunkovský patriot patří mezi nejlepší vrchaře v tuzemsku a v roce 2019 vybojoval bronz na MS v bězích do vrchu, čímž se katapultoval mezi světovou vrchařskou špičku. O tom, jak se k běhům do vrchu dostal a co obnáší příprava na vrcholné světové závody, o tom si budeme povídat s následujícím rozhovoru.
Jsem na více než sto procent sportovec tělem i duší. Na prvním místě je běh, který se stal nejen mým koníčkem, ale i povoláním v kombinaci s další velkou vášní – horami. Jsem tedy ideální prototyp trailového longaře.
Nicméně ve výškách se dá trénovat jen omezeně. Od podzimu do jara se můžete běžecky pohybovat jen v nížinách a městech, což není úplně ono.
Miroslav Vanko je bývalý elitní slovenský běžec, který úspěšně závodil na dráze, silnici, krosech i v bězích do vrchu. Ve svých nejlepších letech patřil mezi slovenskou běžeckou špičku a dokázal zatopit i elitním běžcům na vrcholných mezinárodních akcích.
Ve vrchařském běžeckém sportu se v poslední době děje velmi zásadní a pozitivní změna. Utvořil se koncept mezinárodních šampionátů, který si po mistrovství Evropy na La Palmě osvojili také Thajci pro právě proběhlé Mistrovství světa. Navíc se s ním počítá i pro světový pohár v Innsbrucku v roce 2023!
Petr Pechek je fenoménem české běžecké scény, ale jen dalším z členů běžeckého rodu. Kdy poprvé porazil tátu a jak učí běhat synka? A s jakým tréninkem dokáže patnáct let běhat maraton okolo 2:20? O tom jsme si povídali u piva. Při běhu bych mu nestačil, ale to asi nikdo…
Čím dál tím populárnější se stává 24 hodinový závod na Jedlovou v Lužických horách. Letos se uskutečnil čtvrtý ročník, a díky slušnému počtu účastníků (88) je velmi pravděpodobné, že budou následovat i další. Navíc je nutno podotknout, že to je zároveň charitativní akce, při které se letos vybralo 13 150 Kč, které putovaly k handicapovaným dětem.
Ukrajinský stánek lze vidět na řadě závodech RunCzech. Vede ho mladá usměvavá běžkyně Natalia Veselá, což ostatně vyplývá už z jejího jména. Bohužel ji vrásky dělá aktuální válka na Ukrajině, proto se snaží z Česka pomoci. Třeba pořádáním závodů. V rámci zářijových závodů RunCzech v Praze jsme ji vyzpovídali.
Petra Hurtová se odmala pohybuje na invalidním vozíku a to kvůli vzácné genetické vadě, která se nazývá lékařskou terminologií osteogenesis imperfecta, laicky řečeno „lámou se mi kosti na potkání,“ uvádí Petra na svém internetovém profilu. Ani to jí však neodradilo, aby se věnovala sportu, a to jízdě na handbiku. Nezávodí však jen s handbikery, ale i s běžci v rámci oficiálních závodů.
Značka Evadict, která patří pod sportovní řetězec Decathlon, se specializuje na trail running a pochopitelně nabízí širokou škálu bot. V současné době nalezneme v nabídce 7 modelů pánských a 6 modelů dámských, přičemž jejich užití se liší v závislosti na povrchu a vzdálenosti. O nejnovějších modelech jsme si povídali s Filipem Cenefelsem, expertem Decathlonu na trail.
Zatímco marocký expres Hicham Amghar finišoval do cíle desítky pražského Birell Běhu na 10 km, Trevor Wallinger měl za sebou přesně půlku trati. Nakonec si zapsal čas 52:18. Ale i on se dostal na stupně vítězů, jako třetí nejlepší v kategorii 70+. „Jen o půl minuty horší než před třemi lety, jsem spokojený. Byl jsem trochu zraněný a nemohl tolik běhat,“ usmíval se nadšený Trevor.
Už jsme si za uplynulá desetiletí zvykli, že běh je součástí mnoha sportů – triatlon, orientační běh, ale i takoví fotbalisté toho také při zápase hodně naběhají. V poslední letech však začíná být populární i tzv. canicross. Tomuto novému sportovnímu odvětví propadl i zkušený atlet Radek Bekr z České Lípy, který závodí s fenkou Miou.