Jak se stravovat před závodem či během něj je z předchozích článku křišťálově jasné, že to ani křišťálovější být nemůže. Přestože se může zdát, že po závodě už vlastně o nic nejde, strava po doběhu hraje velkou roli v rychlosti regenerace. Jde především o obnovení glykogenových zásob a správná podoběhová bašta může proces doplnění hodně urychlit.
Nějaká ta bašta do kapsy by neměla chybět u výkonu trvajícího nad 60 minut. Není to tak, že bez nějaké dobroty si běžec po hodince lehne do pangejtu a už se nehne, ale výkon už nebude takový.
Při tréninku běžců je důležité přijímat kvalitní živiny. Ty je možné rozdělit na dvě velké skupiny – makro živiny a mikro živiny. Do skupiny makro živin patří sacharidy, tuky a bílkoviny a všechny tři formy jsou určitým druhem energie. Druhou skupinou, které se v tomto článku budeme věnovat více, jsou mikroživiny – sem můžeme zařadit vitamíny, minerály a stopové prvky. Tyto složky v sobě nemají žádnou energii. Pro správné fungování lidského organismu jsou ale zásadní, přestože jich naše tělo potřebuje velmi malé množství – odtud výraz „mikro“.
V minulých dílech seriálu Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? jsem se zaměřil na otužování, jógu, posilovnu, běh s trenérem či regeneraci, ale samozřejmě nesmím zapomenout ani na další podstatnou složku pro zlepšení výkonu, a tou je strava.
S jarem často přichází myšlenky na léto a plavkovou sezónu. Nejen u běžců dochází k jakémusi střetu zájmů, kdy se sportovec neumí rozhodnout, co je pro něj důležitější – zda redukce hmotnosti nebo osobák na půlmaratonu. A spoustu z nich si myslí, že to nějak skloubí a že to půjde ruku v ruce. Nicméně zde je třeba si určit priority, co je pro nás přednější a důležitější, jinak bude člověk dělat sice všechno, ale nic z toho pořádně.
Běh je náročným sportem nejen pro začátečníky, ale také pro pokročilé běžce. Dochází během něj k velkému energetickému výdeji a také klouby a svaly dostávají pořádně zabrat. Mnoho běžců se proto zabývá otázkou, zdali zařadit doplňky stravy do svého stravovacího režimu. Jaké doplňky stravy jsou pro běžce vhodné a kdy má smysl je zařadit?
Čas vánoček ke snídani, jehliček zapíchaných ve vánočních ponožkách a velkých zahnutých zubů nahoru je již v plném proudu a s tím přichází i obavy z novoročního oblékání předvánočních kalhot.
Každý asi tak nějak tuší, že strava výkonnostního či vrcholového sportovce se od stravy rekreačního sportovce nebo dokonce gaučového povaleče v mnoha ohledech liší. U běžců tomu není jinak. A přestože tento článek nedovoluje všechny aspekty rozpitvat dopodrobna (na to bude prostor v článcích budoucích), základy se sem jistě vejdou.
Po nějakém tom doplňku stravy už asi sáhl leckdo. A důležité jsou zejména pro sportovce, kteří chtějí podávat skvělé výkony a přitom zůstat zdraví. Ovšem vybrat kvalitní a správné doplňky stravy na současném trhu opravdu není jednoduché. Ve spolupráci se značkou by ANNA BRANDEJS vám poradíme, co máte hledat a jak se zorientovat.
Výživa v běhu. Na jednu stranu proklínaná, ale současně zásadní pro výkon v závodě i během tréninku. Na SvětBěhu.cz budeme přinášet každý měsíc řadu tipů, rad a doporučení. Začínáme prvním dílem, kdy autorka Šárka Knížková rozebere specifičnost sportovní výživy od té běžné.
Výživový plán by měl být součástí plánu tréninkového. Nepůjde-li totiž naše výživa v ruku v ruce s plánovanými výkony, naše výkonnost neporoste. Důležitý je jak každodenní jídelníček s dostatečným energetickým příjmem a poměrem přijímaných živin, tak výživa vázaná bezprostředně na náš trénink nebo závod. Co hraje klíčovou roli, a proč tomu tak je?
Už jste určitě slyšeli, že strava je 50 % výkonu. Taky psychika je 50 % výkonu. Regenerace je 50 % výkonu… Počkat, to už nám nějak nevychází… Strava specifické skupiny sportovců sama vydá na minimálně jeden vysokoškolský obor. Nebudeme vás tedy zatěžovat dlouhými poučkami a chemickými vzorci. Naopak – ve spolupráci s kámošema ze SportObchod.cz jsme pro vás připravili 8 jednoduchých rad a tipů. Některé už možná znáte, jiné budou novinkou. Všechny jsou ale podány stručně a jasně.
Zásadním přínosem tréninku pro růst výkonnosti je „vyždímat“ organizmus tak, aby vyvolal adaptační reakci organizmu. Proto je výhodné a přínosné podpořit efektivitu tréninku vhodně zvolenou sportovní výživou a stimulovat tak organizmus k vyššímu tréninkovému výkonu. Sportovní výživa totiž umožní vyšší míru zatížení a čím větší je fyzická zátěž, tím větší bude odezva v následné adaptaci a tedy i v růstu výkonnosti.
Konečně začalo jaro, na které jste se poslední týdny tolik těšili. Sluníčko zase hřeje, všechno se zazelenalo, ale vy se cítíte unavení a vyčerpaní. Jarní trénink vám možná právě proto nepřináší tu správnou radost. Dnešní článek vám přinese několik rad, jak jarní únavě co nejrychleji utéct.
Většině z nás se při vyslovení slovíčka „kofein“ vybaví lahodný černý nápoj. Spousta (nejenom) sportovců si bez kávy nedokáže představit den. Pro nás v redakci je káva nejenom způsob, jak se udržet ve střehu, ale především rituál. A protože takovýchto rituálů absolvujeme během dne spoustu, řekli jsme si, že se kofeinu a jeho účinku podíváme na zoubek, ať už je obsažený v kávových bobech, čaji nebo energy drinku.