Letošní sezónu jsme si všichni představovali trošku jinak. Všem nám chybí běhání a setkávání se s ostatními. Musíme to ale ještě chvíli vydržet, zdraví je na prvním místě. A protože my se nevzdáváme a když nemůžeme běhat klasicky venku – společně, tak můžeme běhat alespoň virtuálně, přivedli jsme do České republiky unikátní platformu pro profesionální virtuální závody! O co se jedná a jaká byla druhá polovina sezóny?
Kilian Jornet, nejvíce oslavovaný horský běžec v historii trailrunningu a také muž, který dvakrát během jednoho týdne zdolal Mt. Everest, se rozhodl otestovat své limity na jiném “hřišti”. Již za týden se rozeběhne v novém silničním modelu obuvi Salomon S / LAB Phantasm po atletickém oválu v norském městě Måndalen a kroužit po jeho modrém mondu bude celých 24 hodin. Pro Jorneta, který dokázal zvítězit snad ve všech ikonických horských bězích, to bude zcela nová zkušenost a krok daleko za hranice jeho komfortní zóny, což však sám označuje jako něco velmi vzrušujícícho.
Přestože se v současných dnes sportovní život v Česku téměř zastavil, ve světě je stále se na co se dívat. Ani říjen totiž nezůstal bez přepisování historických atletických tabulek. Krom toho jsme byli svědky debutu Kiliana Jorneta na silničním závodě, ale i poražení nejlepšího maratonce všech dob Eliuda Kipchogeho.
Jen pár dnů nás dělí od začátku lehce pozměněné Golden Trail Series. Letos se díky okolnostem nemohla série uskutečnit v klasickém formátu a tak budeme na Azorských ostrovech svědky koncentrovaného skyrunningu s těmi nejlepšími světovými běžci.
Časopis Svět běhu je v tiskárně, máte poslední možnost ho mít také! a spoustu dalšího! Představení NN Running týmu, Temné kouty bežce, rozhovor s Paulinou žijící v Singapuru, vše o ploché noze, moje první ultra, Přeběh Roháčů a spoustu dalšího!
Letošní sezóna je co do závodů poměrně chudá. A tak jsme stále častěji svědky netradičních událostí – jednou z nich byl i NN den světových rekordů ve Valencii. Program byl hubený, divácké pole přímo na stadionu chudé a cíl velmi jednoduchý – zaběhnout 2 světové rekordy.
Není tomu tak dávno, co trojce mužů – Martin Mužík, Filip Tomeš, Radek Civiš a jedna žena – Linda Beniačová společně pod záštitou Rock Point proběhli celou Šumavu. Dali tak základ výzvě, která vás nadchne, ať už jste trailový rychlík nebo rozvážný ultramaratonec. Trasu lze proběhnout ve 4 variantách, a tak Šumava a Rock Point výzva uspokojí opravdu každého běžce.
Období nejistoty, návratů, ale i překonávání velkých světových rekordů. To nám nabídlo letošní léto. Tato běžecká sezóna se diametrálně liší od těch předešlých, o tom není pochyb, ale snad každý, kdo se párkrát za rok objeví ve startovním poli nějakého závodu, musí uznat, že organizátoři – a je jedno jak velkých závodů – v dnešní době dělají první poslední, abychom my, závodnici, si mohli někde zasoutěžit. Čeho jsme byli svědky v uplynulých týdnech?
NN Runing Team – tým, který sdružuje nejlepší atlety světa. Kombinace talentu a dřiny běžců se zázemím, které tým vytváří, otevírá příležitosti pro posunutí hranic nejen ve světových tabulkách. Jak takový tým funguje, kdo jsou jeho členové a jakých úspěchů díky tomu dosáhli?
Vraťte se pár set let zpátky do doby, kdy se lidé dopravovali pouze na koni nebo pěšky. Takové jsou nejodlehlejší části vysočiny na Srí Lance. Nedaleko města Kandy je vesnice Meemure – místo, kam nedojedete ani vlakem, ani autobusem, ani osobním autem. Musíte jít prostě po svých.
Pohoří Šumavy je se svou rozlohou necelých 70 tis. ha největším národním parkem v České republice. Ano, můžeme psát o tom, kolik turistů Šumavu ročně navštíví, kde jsou nejlepší hotely a která známá kapela zmínila Šumavu ve svém hitu. Pojďme si ale Šumavu přiblížit z běžeckého hlediska, konkrétně německou část Bavorský les, která sice zabírá jenom 13 tis. ha, ale opravdu stojí za to. A bohužel je často ale českými běžci a turisty trochu opomíjena.
Na konci května pro vás čtveřice běžců Martin Mužík, Filip Tomeš, Linda Beniačová a Radek Civiš vyrazila pod hlavičkou Rock Pointu „objevit“ trasu pro letní běžeckou a turistickou výzvu „napříč Šumavou“. Trasa byla samozřejmě plánovaná i s ohledem na místa, kde by se dalo přenocovat a také se najíst nebo doplnit zásoby před dalším úsekem.
Běh má ve Španělsku velkou tradici a ten trailový nevyjímaje. A není se čemu divit, protože Španělsko nabízí opravdu rozmanité možnosti. Od drsných Pyrenejí po malebné běhy mezi vinicemi. Je tedy celkem přirozené, že i nejznámější jména světového trailrunningu pocházejí ze Španělska. Přečtěte si o této svérázné komunitě více a nechte se třeba inspirovat běžeckými projekty, výlety nebo jen výběhy při dovolené na Pyrenejském poloostrově. Teď, když je cestování omezeno, je přece ten nejlepší moment na plánování a trochy snění, kam vycestovat.