Hodinky Garmin245 FR. VO2Max z hodinek 58, a při testu naměřeno 70,6. Takže hodnoty z hodinek (Garmin) bych bral velice orientačně.
Ano je to i logické. Já teda hodnotu Training Effect uplně nesleduji, ale toto číslo říká něco o tom "jak těžký" pro běžce byl trénink. Vychází z hodnoty VO2Max a taky hlavně z úrovně tepové frekvence v průběhu daného tréninku a obvykle pokud se vám zvedne VO2Max, tak při stejném tréninku (vzdálenost a tempo) budete mít s velkou pravděpodobností nižší tepovou frekvenci.
I když běháte "málo" a pořád stejnou trasu a pořád přibližně stejnou intenzitou, i tohle vám do nějaké úrovně zvedá kondici i VO2Max. Když jste v lepší kondici (budete mít vyšší VO2Max), tak pokud poběžíte stejnou trasu stejně rychle, obvykle budete mít nižší tepovou frekvenci. No a od toho se odvíjí training effect. Pokud poběžíte stejnou vzdálenost stejným tempem, ale na nižší tepové frekvenci, bude pro vás mít tento trénink nižší zátěž (efekt) než dříve když jste začínal. Pokud byste tak chtěl dosáhnout stejného tréninkového efektu jako dříve, bude nutné běžet rychleji, abyste měl tepovou frekvenci na stejné úrovni jako dříve.
Ono se to nezdá ale ve spoustě testů co jsem viděl, vychází právě u Garminů vypočtená VO2Max překvapivě docela přesně.
Mě hodinky ukazují VO2Max většinou okolo 70. Nejsem profi, ale určitě se nepočítám mezi hobby běžce, kteří si chodí zaklusat.
Běžně mimo soustředění naběhám 70-80km/týden, ovšem docela dost jsou z toho intenzivní tréniky (např. 5+3+2+2km třeba v tempech 3:30-3:15/km s 3 minutovou pauzou, nebo tempové běhy např. 12km (3:30/km).
Na těch tempáčích je to znát asi nejlíp. Po týdnu se jde to stejné ale celé o 5s/km rychleji ale tepovku mívám stejnou jako předchozí týden, takže je na tom vidět to zlepšení,
Ahoj, tohle může být způsobené stereotypem zátěže. Na začátku je pro organismus "šok" i 10 km jednou za týden, postupně se ale na tuhle zátěž adaptuje a řekne si "proč se zlepšovat, když nepřichází nic nového?", a tak přichází stagnace. Reakce může být i pokles výkonnosti. Důležité je organismu neustále cpát nové podněty - běhat rychleji, déle, častěji. Samozřejmě v rámci rozumného nárůstu (cca 10 % mezitýdenní, max 30 % meziroční - objem i intenzita).
Během karantény jsem viděl hodně lidí. Věřím, že karanténa je pro každého jedna a měli by ji všichni dodržovat. Na stadionu jsem viděl mnoho sportovců, kteří nedodržují izolační režim. Myslím, že sankce za skutečnou izolaci jsou normální, protože pravidla jsou stejná pro všechny. Začal jsem šetřit na všechno, web mi pomáhá s tímto: „https://pujckytipy.cz/“. Proto nespadejte na pokuty a ukládejte správně. Děkujeme za sdílení tohoto článku, přeji hezký den!
Vše je o technice. Samozřejmě mají nespornou výhodu ti, kteří v dětství skákali panáka. Nevýhodu ti, kteří si dali panáka. Dle mých vysoce odborných výpočtů se dá počítat s dvojnásobkem času - pokud budete skákat po jedné noze tempem 6 min/km, odpovídá to 3 min/km běhu po dvou.
Trénink na oválu dělám minimálně 1xtýdně někdy i více. Domluvil jsem se s klubem a trénuji s mladšími žáky, často si vyzkouším i technickou disciplínu (dálku, kouli, oštěp, překážky). Jinak zde běhám rovinky a intervaly, pořídil jsem na to tretry na střední a dlouhé tratě a je to změna, hlavně pokud prší tak povrch oválu tolik neklouže. Občas s dětmi běhám pyramidu 60, 100, 150, 200 a zpět je to zpestření. Sám pak trénuji různě např. 8x200m /cca 35-38s/, 2x500m /1:45/, 1x2km /8min/, nebo 4x400m v submaximální rychlosti pro mě okolo 70-75s, či 6-8x 300m (200m v tempu poslední 100m naplno). Závody běhám jen do 5km, spíše to dělám pro radost a udržení kondice. Občas nějaký veteránský souboj na dráze od 800m či pomůžu ve štafetě 4x400m.
Jednou za rok se zúčastním Olympijského běhu, který se koná na stadionu. Je to pro mě příjemné zpestření protože ve svém okolí nemám možnost tréninku na dráze.
dobrý večer Pavlo... s tímto problémem "díky bohu" ne... zkusila jste fyzioterapeuta? Píchání proti bolesti řeší následek, nikoli příčinu. Fyzioterapeut by mohl poradit a třeba ukázat i nějaké cviky, které by tomuto problému pomohly. Držím palce, ať se zjistí příčina. Běhat s bolestí je trápení, tak ať to běhá bez ní :) Katka
Luboši, se sacharidovými vlnami zkušenost nemám. Bez sacharidů bych pošla a daleko nedošla a už vůbec nikam nedoběhla :) řekl jsi to přesně "moderní".. no ehm... za mne ne...
a superkompenzační dietu nehaním, ale nezkoušela jsem, takže osobní zkušenost ti bohužel nesdělím. ale znám běžce, na které to funguje a aplikují to... takže jedině to zkus, a pak mi sděl zkušenost :)
Katka
Ahoj Deniso, mě připravoval na Gladiator Race Praha 28.10. trenér, který se sám vypracoval během několika závodů z 89. místa na 4. místo. Je mi 50 let, 130 kilo a předtím jsem se prakicky nehýbal. Nejen, že jsem závod v Praze absolvoval, ale umístil jsem se dokonce jako 3: od konce s 30 minutai náskoku na pána, kterému je 37 let. Vše díky tomu, že mě trenér naučll jak dýchat, jak našlapovat, jak jíst a kdy a hlavně příprava psychiky. Jestli chceš, napiš mi SMS nebo email a pošlu ti na něj kontakt. Dělá konzultace i osobní setkání a tréningy. Michal Cílek 724 161 601, [email protected]
Deniso, zkuste nejprve lehčí verze ala "sprint", to můžete zvládnout. Ideální jsou místa s rovinkami. To bude mít výhody: dá se to zvládnout i s lehčím tréninkem, nezničí vás to, v cíli pocítíte pocit "vitezstvi" a získáte motivaci na tezsi zavody :)
Dobrý den,
Potřeboval bych poradit, při běhu na běžícím páse mi cca po 500 metrech začnou tuhnou a bolet lýtka, samozřejmě i po protažení
Děkuji za odpověď
Dobrý den. Prosím o radu.. Před 3 měsíci jsem začala běhat. Nejen kvůli kondicce ale i kvůli hubnutí především stehna. Vcelku bez problémů jsem se dostala na 4-5 km za půl hodiny. Kondice se výrazně zlepšila ale cm se nezměnily. Až nyní jsem se dočetla že na hubnutí je třeba se držet v aerobním pásmu. V mém případě je to 113-141 tepu za min. Pořídila jsem si chytrý pásek na měření tepu. Teď běhám cca týden s ním. Pokud bych se měla řídit svou tepovou frekvenci na spalování tuků, spíš se jedná o rychlou chůzi než o běh. Vždy po cca minutě běhu musím přestal abych snížila tep. Vydržím takto klidně hodinu. Ubehnu resp. Ujdu cca 7-8km. Dělám něco špatně? Moc děkuji za odpověď. Kamila
Dobrý den, masku bych jako zmírnění vdechování studeného vzduchu rozhodně nedoporučil. Tento přínos má sice taky, ale troufnu si říct, že by se otci s maskou běhalo opravdu špatně. Koukl bych se po jiných alternativách.
Tadeáš
Dobrý den,
chtěla bych k Vánocům koupit tuto tréninkovou masku pro otce (55 let). Běhá rekreačně asi 3x týdně cca 10 km.
Lze tato maska použít i jako zmírnění vdechování ledového vzduchu při běhu v mrazu? On teď nosí lakýrnický respirátor. Má také gumové ventilky, ale velmi špatně drží na obličeji. Je nejlehčí nastevní ventilků velký rozdíl oproti "normálnímu" dýchání?
Děkuji za odpověď