Základem je, aby snídaňový talíř obsahoval všechny potřebné živiny: sacharidy, bílkoviny a tuky. Ať jste zvyklí snídat cokoli, je víc než dobré suroviny měnit, aby tělo bylo spokojené. Spousta lidí se bojí vynechat mléčné výrobky a klasické musli, protože neví, co vlastně místo toho jíst. Zde je pár tipů.
Cukry, tuky, bílkoviny
Jako sacharidy (tedy komplexní polysacharidy) použijeme obiloviny: jáhly, oves, rýži (hlavně natural), pohanku, špaldu, pšenici, amarant, Quinou, Teff, kamut, ječmen, žito.
Pro bílkoviny můžeme využít: ořechy a semínka (nebo máslo z nich), protein z konopí, hrachu nebo rýže, luštěniny, miso pastu.
Tuky jsou také důležité, ale ty kvalitní: jsou obsaženy už v ořeších a semínkách, ale přidáváme lžičku konopného, lněného, kokosového, ořechového, sezamového oleje, dále je nepřeberné množství olejů za studena lisovaných jako třeba makový, meruňkový, z granátových jablek a tak dále a tak dále, stačí si jen najít svůj oblíbený, nebo na nějaký konkrétní problém, protože jsou to také léčivé oleje a pak je střídat.
Doplňky, aby nám chutnalo a nezevšedněla nám naše snídaně: nepražené kakao, karob, různé druhy sirupů (datlový, švestkový, rýžový, kukuřičný, špaldový, javorový) nebo slady (ječný, kukuřičný, rýžový), případně med, kokos, sušené ovoce, xylitol nebo kokosový cukr, stévie.
Příprava
Z obilovin připravujeme kaše z vloček nebo i celých zrn, případně pro rychlou přípravu je k dispozici instantní varianta (ale jen z čisté obiloviny, bez mléka, cukru atd.) Kaše můžeme dělat i na slano, kde vynecháme doplňky výše napsané a podusíme mrkev, celer, cibulku, zelí nebo dýni. Je vhodné střídat slané a sladké snídaně.
Z obilovin nemusíme připravovat jen kaši, ale můžeme upéct případně koupit pečivo, a to nejlépe kváskové. Uvařit si celá zrna a smíchat je s doplňky. Namlít si vlastní vločky, nebo zakoupit, je jich opravdu velké množství na výběr. Zapéct si musli atd. Pohanka se nemusí vařit, stačí ji přes noc namočit do vody a ráno je snídaně připravená. Obiloviny se dají naklíčit a pak se konzumují syrové. Také si s klidným svědomím čas od času dopřejeme nějakou sladkost, jako bábovku z těch správných surovin.
Do kaší vmícháme semínka nebo ořechy, nebo máslo z nich. Na chleba si připravíme luštěninovou pomazánku. Ořechové máslo skvěle chutná s chlebem a povidly nebo medem.
Kombinace ovoce a obilovin není vhodná, protože nám společně může kvasit ve střevech. Ovoce necháme raději k svačině. Je možné ale ke kaši přidat sušené ovoce a společně s obilovinou ho povařit. Sušeným ovocem je myšleno neslazené nesířené ovoce, tudíž není kandované. To v žádném případě nepatří do zdravého jídelníčku. A pokud máme rádi povidla, pak vybíráme ty, které jsou opravdu jen z ovoce bez přidaného cukru nebo sladidel.
Doplňte tekutiny
Tekutiny jsou také důležité, vlastně by měly být v pořadí jako první a nejdůležitější a pijeme co nám chutná a dělá dobře: čaj Bancha, Kukicha, Hojicha, Rooibos, bylinkové čaje, vlažná nebo teplá voda. Nejlépe pijeme hned po probuzení vlažnou vodu a to asi 200ml pro doplnění tekutin po spánku. Po snídani necháme tělo trávit a po půl hodině si dopřejeme šálek neslazeného čaje.
Variant na skvělé snídaně je mnoho. Na snídani by si měl člověk udělat čas, vychutnat si ji a brát ji jako každodenní rituál. Tělo bude jásat!
Tip na skvělé kváskové lívance
Recept na 30 lívanečků:
V 1 hrnku vody rozmícháme špetku soli a 1/2 hrnku kvásku, přidáme 1 hrnek celozrnné pšeničné a 1/2 hrnku žitné mouky. Necháme v teple pár hodin stát, nakyne asi o polovinu nebo se vytvoří bublinky. Já dělám těsto na noc, abych měla připraveno na snídani
Poté už jen smažíme na kokosovém oleji, nebo na sucho, jak kdo má rád. A potřeme je třeba mandlovým máslem a povidly.