Do olympijských her v roce 1904 prošel maraton dalším výkonnostním vývojem. Předpokládalo se proto, že kvalitně obsazený závod v americkém St. Louis bude sledován s velkým zájmem. Na jeho startu se však 30. srpna 1904 sešly jen dva tisíce diváků. Na čtyřicetikilometrovou trať vyběhlo 32 běžců z 5 zemí za nepříjemné teploty ovzduší 28 stupňů ve stínu.
Po úspěchu nejdelšího běhu na prvních novodobých olympijských hrách byly v Evropě a v USA pořádány další maratony. Popularita tohoto závodu vzrůstala, a proto byl také zařazen do programu OH v Paříži v roce 1900.
Carlo Airoldi, italský vytrvalec, který se pro nedostatek finančních prostředků vydal do dějiště prvních olympijských her v Athénách pěšky. Podívejme se nyní na jeho strastiplnou cestu.
Jak se projevuje syndrom neklidných nohou? Jak jej léčit? Čtěte běžecký slovník.
Jak dlouhý je ultramaraton? To se dozvíte v dalším dílu běžeckého slovníku.
Kde jsou v těla quads? Čtěte běžecký slovník.
Víte co znamená trail? Přečtěte si běžecký slovník.
Jak se správně rozehřát? Proč je to důležité? Čtěte běžecký slovník.
Přestože od doby norského vytrvalce první poloviny 19. století Ernsta Mensena uplynula již hezká řádka let, před jeho samostatnými vynikajícími výsledky na ultramaratonských tratích ještě i dnešní špičkové světové výkony běžců blednou.
„Vítám ťa, chlapče, su rád, že ťa vidím,“ odpovídá mně už hezkou řádku let na pozdrav svým typickým nářečím a nezbytným úsměvem sympatický Květoslav Hána, nejstarší účastník brněnského běžeckého poháru Triexpert Cupu.