Švýcarské Alpy jsou už po dlouhé roky cílem nejen milovníků zimních sportů. Stále více jezdí za krásnou přírodou i turisté. A s rostoucí popularitou pohybu v horách nalehko, ať už speedhikingu nebo čistokrevného trailrunningu, se i ve Švýcarsku pořádá stále více horských běžeckých závodů. Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější z nich, které stojí za to.
Plantar fasciitis, neboli plantární fascie, je noční můrou každého běžce. Jedná se o šlachu spojující patu a prsty u nohou, která zároveň slouží jako opora pro klenbu a svaly chodidla. Co je zdrojem zánětu a jak se ho jednou provždy zbavit?
Ať už se cítíte neustále unavení, přepadla vás zákeřná viróza nebo jen chcete posílit obranyschopnost vašeho těla, máme pro vás jednoduchý tip v podobě prospěšných bakterií, tedy probiotik.
Nechte se inspirovat a vyzkoušejte chutný a lehce stravitelný salát z quinoy, kadeřávku a čerstvých meruněk, který je to pravé pro život v poklusu.
Už běháte několik týdnů a chcete si vyzkoušet svou výdrž „naostro“. Nebo jen máte rádi výzvy a chcete poměřit své síly s přáteli. Rozhodnutí padlo, přihláška na závod podána, příprava začíná.
S tím, jak v České republice stoupá popularita běhání, stoupá i počet pořádaných závodů. Pokud jste zkušení běžci a v nohách už několik závodů máte, zacílit ten další pro vás není problém. Jak si ale vybrat ten pravý závod, pokud s běháním teprve začínáte a chcete si změřit vaše síly?
Při běžeckém tréninku máme často svůj osvědčený zaběhnutý režim, který opakujeme několikrát do týdne. Stejná muzika v uších, stejný postup protažení namáhaných svalů, stejná běžecká trasa. Většinou se přizpůsobíme okolí svého bydliště, a tak běháme pouze na jednom typu povrchu. Možná je ale čas na změnu a my vám řekneme 5 hlavních důvodů, proč tyto běžecké povrchy měnit a střídat.
Lámete si hodiny hlavu nad problémem, který ne a ne vyřešit? Cítíte se zaseknutí na jednom místě, zavařili jste si všechny mozkové závity a už opravdu nevíte kam dál? Odpověď je prostá: běžte si zaběhat. Dokonce se říká „jít si vyčistit hlavu na čerstvý vzduch“, a vědecké výzkumy nedávno prokázali, že je na tom více pravdy, než se na první pohled zdá. Bylo dokázáno, že lidská mysl spojuje fyzický pohyb dopředu s budoucností. Zjednodušeně – běhání tedy nutí váš mozek myslet dopředu, což v něm může spustit kreativní procesy a obraz budoucnosti se tak může stát víc konzistentní a jasný. Vyzkoušejte to sami a následujte několik tipů jak vytřískat maximum ze spojení pohyb-mysl.
Pokud chcete, aby vaše tělo fungovalo jako dobře namazaný stroj, je potřeba mu dodávat to správné palivo. Proto je důležité si potraviny a tekutiny, které vašemu tělu denně dopřáváte, pečlivě vybírat. Zde vám naservírujeme několik nejnovějších objevů co jíst a pít, aby vaše sportovní výkony mohly bezbolestně růst a vy se cítili stále zdraví a fit.