Trénink


Téma měsíce
Nakopněte jarní trénink do pořádných otáček aneb na co před závody nezapomenout

Nakopněte jarní trénink do pořádných otáček aneb na co před závody nezapomenout

Navázat v jarních měsících na zimní běžeckou přípravu není vždy úplně snadné. U někoho možná vyprchává počáteční nadšení, pomalu se vytrácí motivace, progres není tak rychlý, jak si běžec představoval na podzim. Ozývat se mohou i bolístky z objemové přípravy. Co s tím? Kromě tempových tréninků, které by postupně neměly chybět v přípravě běžců se závodními ambicemi, je vhodné zařadit tréninky na celkové oživení a zpestření tréninku. Jak z pohledu aerobních, vytrvalostních tréninků, tak i při odstraňování nedostatků či naopak zlepšování silných stránek každého běžce. Důležité je co nejvíce rozevřít nůžky běžeckého zatížení. Běhat opravdu pomalu, ale také velmi rychle. Čím pestřejší trénink, tím více zábavy. A o tu by všem hobby běžcům mělo jít především.

Téma měsíce
Výdrž a vytrvalost: co vám testy zamlčují?

Výdrž a vytrvalost: co vám testy zamlčují?

Čeká vás maraton a chcete se připravit důkladně? Současnost nám poskytuje takový přístup k informacím, že naši předkové by nevycházeli z úžasu. A nejde jenom o informace všeobecné, ale i data o nás samých. Dnes máte možnost zajít na testy laktátové křivky, VO2 max nebo jiné, na které by se o generaci dřív dostali jen elitní atleti. Dozvíte se tak při jakých tempech a tepech bude vaše tělo fungovat na kýžené úrovni intenzity a podle toho můžete zvolit závodní i tréninkovou strategii. Jenže co když tato čísla sama o sobě říkají jen velmi málo?

Trénink na 10 km
Jak zrychlit do závodní sezóny?

Jak zrychlit do závodní sezóny?

Sezóna jarních závodů už odstartovala a vy přemýšlíte, jak zrychlit a zaútočit na svůj osobák na desítku nebo dokonce na pětku? Přečtěte si pár tipů, které vám v tom pomohou.

Trénink na maraton
Jak se připravit na první maraton

Jak se připravit na první maraton

Máte za sebou již závod na desítku i půlmaraton a chtěli byste se posunout ke královské distanci a zaběhnout si celý maraton? Ještě než se sezona silničních maratonů naplno rozběhne, přinášíme vám pár tipů, jak se na první maraton připravit tak, abyste ho zvládli ve zdraví, abyste si odnesli ze závodu pěkný zážitek a aby vás to namotivovalo k dalšímu zlepšování.

Trénink
Oslavte zdolávání kopců během 10. ročníku Suunto World Vertical Week!

Oslavte zdolávání kopců během 10. ročníku Suunto World Vertical Week!

Někteří lidé volí cestu co možná nejméně náročnou. My jsme si zvolili oslavit stoupání do kopce.

Už běhám, ale chci lépe
TABATŮV TRÉNINK: 4 minuty tréninkového pekla

TABATŮV TRÉNINK: 4 minuty tréninkového pekla

Věnujete hodiny dlouhému a monotónnímu tréninku a stále se nedostavují očekávané výsledky? A co když vám řekneme, že stačí trénovat pouhé 4 minuty k tomu, abyste se znatelně zlepšili? Nevěříte? Vyzkoušejte s námi Tabatův trénink!

Běžecký styl
Regenerační běh – přehlížený klenot v arzenálu?

Regenerační běh – přehlížený klenot v arzenálu?

Pokud netrpíte sebemrskačstvím, mám pro vás dobrou zprávu. Když přijde řeč na klíčové typy tréninkových jednotek, každému se vybaví tempový běh, intervaly, dlouhý běh… Ale co kdybych vám řekl, že ten nejlehčí trénink ze všech je minimálně stejně důležitý? Řeč je o regeneračním běhu. Jak přesně zapadá do tréninku? Liší se nějak od “volného běhu” nebo “zbytečných kilometrů”?

Trénink
Z Ludgeřovic až do Mongolska

Z Ludgeřovic až do Mongolska

Na co myslíš při běhání? Nejčastější otázka od lidí, kteří neběhají směrem k těm, kteří běhají. Těžko si dovedou představit běžet jen tak hodinu, dvě, tři, čtyři …den a být jen sám se sebou. To bych se zbláznil/a. Běžec ví. Hlavou proletí spousta věcí. To, co před během nemá řešení, se při běhu vyřeší. Je to tím, že tělo jede v úsporném režimu a vše pracuje efektivněji? Nebo má vliv lepší okysličení krve a tím i mozku? Nebo se to v té hlavě při dopadu nohou o zem lépe utřepe? Ve střevech určitě, ale v hlavě asi těžko… Tak či tak. Běžec ví. Funguje to.

Trénink
Jak pracovat s tepovou frekvencí

Jak pracovat s tepovou frekvencí

Tepová frekvence je důležitý údaj, který nám může posloužit v tréninku, když se připravujeme na nějaký závod. Jak s ní ale efektivně pracovat? A co je lepší, řídit svůj trénink podle tepové frekvence, podle rychlosti, jíž běžíme, nebo obě varianty zkombinovat?

Už běhám, ale chci lépe
S trenérem nebo bez?

S trenérem nebo bez?

Dnes už je čím dál běžnější, že i rekreační běžci sáhnou po službách běžeckých trenérů. Co člověk může a má očekávat jako benefity spolupráce s trenérem oproti samotréninku? A co by měl mít na zřeteli běžec, který se rozhodne trénovat sám, aby se vyhnul rizikům?

Běžecký styl
Dejme šanci běžecké abecedě

Dejme šanci běžecké abecedě

Slyšel o ní asi skoro každý, kdo trochu běhá. Ale ruku na srdce, kdo z nás ji zařazuje pravidelně? A kdo ví, jak jednotlivé cviky provádět správně? Pojďme si říct, proč je běžecká abeceda důležitá a jak se s její pomocí zlepšit tak, abyste na jaře ukázali soupeřům záda.

Téma měsíce
Tréninkový plán na 10 km pro úplné začátečníky

Tréninkový plán na 10 km pro úplné začátečníky

Předem je důležité říct, že tento plán je určen pro běžce, kteří již mají nějaký vytrvalostní základ např. z jiných sportů. Pokud se zvedáš z gauče, doporučujeme začít 5 km plánem případně si dopředu zkusit v plánu 1. týdne běhat třeba 5-6 týdnů k získání představy, jak na tom jste. Pokud to budeš zvládat v pohodě, pak můžeš začít s plněním plánu. Pokud ti to dělá problém, běhej takto déle nebo uber některé dny.

Posilování
ZLEPŠETE SVÉ VÝKONY:TAJEMSTVÍ POSILOVÁNÍ OD PETRA VABROUŠKA

ZLEPŠETE SVÉ VÝKONY:TAJEMSTVÍ POSILOVÁNÍ OD PETRA VABROUŠKA

Posilování je a vždy bylo předmětem vášnivé debaty mezi výkonnostními běžci. Ti, kteří se mu vyhýbají, dávají s ohledem na svůj omezený prostor k tréninku přednost čistě běhu. anebo nechtějí moc uhýbat z rozvoje vytrvalosti a rychlosti směrem k nespecifické síle. Spousta dalších má zase obavy z růstu hmotnosti v důsledku zvýšení podílu svalové hmoty. Troufám si ale říct, že pokud se vám 2× týdně podaří vyšetřit 20–60 minut na posilování, vaše běžecká výkonnost tím dlouhodobě rozhodně neutrpí, právě naopak!

Trénink na půlmaraton
Tréninkový plán na půlmaraton

Tréninkový plán na půlmaraton

Venku je zima, brzy se stmívá a motivace k tréninku se hledá těžko. Pokud ale chcete na jaře vplout do běžecké sezony, je potřeba začít trénovat. Navíc, pokud si teď vyberete nějaký jarní závod, bude to pro vás dobrá motivace vyběhnout, i když teploměr ukazuje teploty pod nulou a fouká studený vítr. Přinášíme pár rad a tipů, jak se připravit na půlmaraton.

Prevence a léčba
OTUŽOVÁNÍ – PODPORA IMUNITY A ODOLNOSTI TĚLA

OTUŽOVÁNÍ – PODPORA IMUNITY A ODOLNOSTI TĚLA

Jako běžci máme nejméně dva zásadní důvody vrhnout se na pravidelné otužování. Tím prvním – obecně platným – je vybudování silné imunity a odolnosti proti sezonním onemocněním. Tím druhým a neméně důležitým je zvýšení odolnosti proti nepříznivému počasí při běhu samotném a nezanedbatelný přínos pro zlepšení výkonnosti. Při vhodném načasování můžete také urychlit regeneraci. S otužováním samozřejmě souvisí i nezanedbatelný přínos v oblasti psychické (odhodlanost, pevná vůle, vytrvalost…).