Již ve 4 st. př. n. l. věřili gladiátorští bojovníci vlivu výživy na podaný výkon. Konzumace jeleních jater jim měla dodat rychlost, lví srdce zase sílu, odvážnost a statečnost. První vědecky podložené doklady o pozitivním vlivu výživy ale pocházejí až z první poloviny 20. století.
Někteří běžci si dají záležet na předzávodním jídle, ale pozávodní již moc neřeší, protože jim buď nepřijde tak důležité nebo z důvodu únavy či radosti z dobře odběhnutého závodu sáhnou po prvním, co jim zažene hlad. Správné stravování po závodě má však také svůj nezanedbatelný význam.
Pokud běháte a sportujete, ovesné vločky jsou pro mnohé z vás velmi častým a oblíbeným pokrmem. Rozhodně však nemusíte sáhnout vždy jen po vločkách ovesných, ale existuje mnoho dalších, neméně chutných druhů.
Základem je, aby snídaňový talíř obsahoval všechny potřebné živiny: sacharidy, bílkoviny a tuky. Ať jste zvyklí snídat cokoli, je víc než dobré suroviny měnit, aby tělo bylo spokojené. Spousta lidí se bojí vynechat mléčné výrobky a klasické musli, protože neví, co vlastně místo toho jíst. Zde je pár tipů.
Tento název jistě neslyšíte poprvé. Málokdo však umí vysvětlit, co to vlastně je a čím je quinoa neboli merlík chilský tak zdravý. Natož abyste věděli, jak chutná. Nejvyšší čas vyzkoušet něco nového.
Absolvujete náročné tréninky v zimě i v létě? Iontové nápoje jsou velmi známé a většinou i správně používané. Víte však, čeho a kolik se napít po tréninku?
Již jste ochutnali kustovnici čínskou zvanou taktéž goji? Stejně jako například quinoa i tato potravina je představována jako téměř zázračná. Poslední dobou můžete spatřit mnoho reklam na čaje nebo oleje obohacené kustovnicí. Co je na ní tak úžasné?
Někdo může namítnout, že melasa je vlastně odpad. Ano, je to vedlejší produkt při výrobě cukru. Ale není odpad jako odpad. Ne mylně se melasa nazývá černým zázrakem.
Pokud si chcete dopřát něco sladkého a zdravého po doběhu jako svačinu, uričtě zkuste recept, který zaručeně zpříjemní regenerační fázi.
Quinoa nebo také merlík chilský je přirozeně bezlepková obilovina, kterou pěstovali již Indiáni v jihoamerických Andách, kde byla zároveň jejich základní potravinou a nazývali ji matkou obilí.
Z vědeckých výzkumů vyplývá, že již 2% dehydratace vedou ke snížení výkonu. Mezi varovné signály patří podle odborníků svalové křeče, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, zmatení, dezorientace, slabost, snížený výkon, neschopnost se soustředit a podrážděnost. Dehydratace může končit až celkovým kolapsem, v extrémních případech i smrtí.
Pokud vás honí mlsná, ale zároveň potřebujete před závodem shodit nějaké to kolik navíc, bylo by hříchem dávat si sladké. My pro vás ale máme řešení, jak toto ale obejít a ještě si pochutnat bez výčitek! Dejte si zdravou sladkost, která dokonce obsahuje bílkoviny.
Jste vegetariáni nebo prostě jen tak občas hledáte alternativní zdroj bílkovin? Tak právě pro vás máme skvělé tipy – tofu, tempeh a natto. Nejenže jsou zdravé, ale zároveň také lehké, takže se nebudete nikdy cítit přesyceně.
Nevíte jak si připravit pochoutku z fazolí, aby byla nejen dobrá, ale také zdravá? Tady je jeden tip, který si zaručeně oblíbíte! 100% vegan
Vegetariánství je způsob stravování i životní styl. Můžou však nastat úskalí, která si běžec v tréninku musí umět pohlídat, aby jeho výživa byla plnohodnotná a neomezovala běžce při efektivním tréninku.