HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

RECENZE: Columbia Montrail Caldorado III

RECENZE: Columbia Montrail Caldorado III

Léto nám přišlo nečekaně rychle a tak je nejvyšší čas na koupi nových bot na dlouhé štreky. Na nohu se mi dostala bota třetí generace Columbia Montrail Colorado v limitované edici pro UTMB. Rozhodně bota neusnula na vavřínech a pluje na vlně inovací a pokroku. Dobré věci zůstávají a některé se stále zlepšují. Například podrážka už dosáhla svého pomyslného vrcholu, ale mezipodešev a svršek boty byl ještě vylepšen k obrazu běžcovu.Základní informace

Značka: Columbia

Pro jaký povrch je bota vhodná: Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)

Hmotnost: 286 gramů - velikost 9 g

Šněrování: klasické

Svršek boty

Rok se s rokem sešel a my tu máme třetí generaci boty Montrail Caldorado III. Na nohu se mi dostala speciální edice pro jeden z nejznámějších ultratrailů světa – Ultratrail du Mont Blanc. Bota nese i logo závodu. Tato bota s neutrálním došlapem je stavěná na každodenní tréninky v terénu i na předlouhé závody. Proti předchozím modelům zaznamenala bota jisté změny. Například úplné přepracování horního okraje nebo měkčí horní díl boty. Bota je vybavená řadou technologií, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů. Například FLUID FOAM je pokročilé tlumení, které nabízí vysokou absorpci nárazů a delší životnost boty. TRAIL SHIELD vám chrání přední část chodidla, aniž by to mělo vliv na flexibilitu boty. Vícestupňový vzorek pak nabízí lepší trakci, kdekoliv běžíte.

Třetí generace této boty má kompletně přepracovaný svršek. Ten je vyroben z hladké textilie odolné proti oděru, která je měkčí v přední části chodidla a poskytuje zvýšenou flexibilitu. Skopnutého palce se ale nemusíte bát, protože pogumovaný tisk na špičce zaručuje větší trvanlivost boty a ochranu proti ukopnutým prstům. Přesto to doporučuji nezkoušet. Plyšový límec je vybaven měkčí pěnou pro lepší pocit kolem nohy. Ke svršku boty musíme započítat i tkaničky, které jsou v plochém provedení a po zavázání drží a nerozvazují se.


RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


Odpružení boty

Bota je opatřena technologií Fluid Foam, která spolehlivě fungovala už u předchozích generací. Jde o mezipodešev, který poskytuje výjimečné tlumení nárazů, pohyblivost a podporu plosky nohou. Drop boty je 8mm, což je standard na ultratraily. Bota je určena na každodenní běhy pro běžce s neutrálním došlapem. I když v terénu se ztrácí rozdíl mezi došlapem neutrálním a třeba pronačním, takže se toho nebojte. Další technologií, kterou se bota může pochlubit, je Fluid Guilde. Ta Vám poskytne plynulý běh v nerovném terénu. Samozřejmě je to potřeba brát s nadhledem. Každopádně drobné nerovnosti Vás nerozhodí a zvláště ke konci dlouhých běhů za to budete vděčni.

Podrážka a její vlastnosti

Výška podrážky je spíše menší, ale rozhodně se neřadí do minimalistických bot. Technologie Trail Shield zaručuje spolehlivou trakci v terénu. Celogumová podrážka má sympatickou výšku dezénu. Kdy je dost vysoká, aby se poradila s blátivým terénem, ale přesto nízká, aby se zachycovaly kamínky.

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Po vybalení bot z krabice jsem nabyl nejistého dojmu, co se týče svršku boty. Zdál se mi takový „molitanový“.  Přesto po prvním kratším výběhu mě tento dojem opustil. Skoro nové, neodzkoušené boty jsem si vzal na 100km horský závod do Jižní Afriky. A boty obstály na jedničku. Bez jediné vady na kráse a bez jediného puchýře mě úspěšně donesly až do cíle. Dokonce jsem počítal, kolikrát mi to uklouzne v deštivém terénu a bylo to pouze jednou a to ještě na kameni.

Trochu jsem si odvykl šněrovat si tkaničky na běžeckých botách. Naštěstí se to nezapomíná a po zavázání tkaničky nekloužou a drží na svém místě. Co mi ale po čase začalo klouzat byl jazyk boty. Asi mám „glamlavější“ styl běhu a nebo je to fakt. Základ je si vybrat správnou velikost boty, to poznáte vždy tak, že pata Vám bude sedět jako ulitá. Zde díky přidanému změkčení budete mít doopravdy pohodlíčko.

Tyto boty mám v poličce nejen na delší tréninky, ale i závody od 60 do 160km. Není čeho se bát, tyto boty Vás podrží a rozhodně nezklamou.

 


Zaujalo mě:
  • Limited Edition Utmb
  • Velmi dobrá přilnavost v terénu
  • Tlumení

 

Autor recenze: Miroslav Jančík - Kudrnatý horský průvodce, který rád běhá, skautuje a občas se zhoupne v rytmu swingu. Před šesti roky poprvé vyzkoušel ultratrail 5BV a od té doby se transformoval z chodce na běžce. Miluje výzvy a rád zkouší nové věci. Poslední výzva byl 100 mílový závod v zimních Italských horách, kde se mu dařilo. Krom ultratrailu se snaží získávat vavříny i na závodech survival race a adventure race, zatím spíše marně. Díky neočekávanému a dlouhodobému volnu v práci stihl letos běžecké závody v Itálii, Thajsku i Jihoafrické republice. Závody v horách ho baví a chce s nimi nadále pokračovat. Je pyšný na to, že je z Olomouce.

 


Další informace:


05.07.2018, Miroslav Jančík


Diskuse


Michal Koudelík
Michal Koudelík

Pozor na nesprávný název či překlep? Caldorado III, FluidGuide

05. 07. 2018, 22:54:35
Jitka
Jitka

Dobrý den, Michale,

ano děkujeme za upozornění, recenzent se v názvu přehlédl, jedná se o Columbia Caldorado III.

21. 07. 2018, 13:05:17

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze