Nejprestižnější akce roku, skvělá atmosféra a 243 závodníků ze 42 zemí světa na startu. To je Mistrovství světa v orientačním běhu, které startuje v neděli 26. června v Dánsku v okolí města Kolding. A čeští reprezentanti jdou do boje!
Uplynulý víkend patřil MČR na krátké trati v orientačním běhu. Kopce, borůvčí, náročný terén a bažiny, kam se podíváš. Prostě náročné terény pod hřebenem Černé studnice u Jablonce nad Nisou. V napínavém závodě zvítězili Vendula Horčičková a Tomáš Křivda, my se ale pojďme podívat na to, kde se závod rozhodoval, kde se dělaly mapové chyby a kde favorité závodu ztráceli.
Tomáš Křivda je tahounem nastupující generace orienťácké reprezentace. Jasným cílem je sprintové Mistrovství světa v Dánsku, ale nebojí se ani klasických orienťáků nebo atletické dráhy – na letošním MČR na 10 000 m dokonce obsadil 4. místo. Nejen o svém tréninku, motivaci, ale také třeba o velkolepých štafetách Tiomila povídá v dnešním rozhovoru.
V terezínské pevnosti se opět běhalo s mapou a buzolou – před 9 měsíci tam závodili o medaile v rámci Mistrovství světa nejlepší světoví běžci, nyní si mohla ve stejném terénu zaběhat také široká veřejnost.
Nedílnou součástí orientačního běhu je mapa, ve které je vyznačena trať a kontrolní body, které musíte oběhnout. Orientovat se podle takové mapy není nic náročného a zvládne to opravdu každý!
Orienťák je sranda a není složité se ho naučit, zábavu na něm najdou celé rodiny i závodiví běžci. Svět běhu přináší tipy na 9 závodů nebo seriálu akcí, na kterých nesmíš v roce 2022 chybět.
Běhat, běhat a běhat, to by jednoho mohlo omrzet, zvlášť když je tma, sníh a mráz. Možností je ale spousta. Orientační běžci kromě nabíhání objemů do nadcházející sezóny vyrážejí na zimní ligy, noční orienťáky nebo trénovat za teplem. Rádi také zajdou do tělocvičny nebo na závody v lyžařském orienťáku!
Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, které se konalo v Česku na začátku loňského července, zaznamenalo další velký úspěch. V anketě “Orienteering Course of the Year” prestižního magazínu World of O získalo nejvyšší ocenění.
Orienťácká sezóna 2021 je u svého konce a je na čase podívat se pod pokličku roku, kterému vévodilo domácí Mistrovství světa. Komu se nejvíce dařilo na vrcholných závodech, jací závodníci se blýskli na domácí scéně a kdo získal trofej nejlepšího orienťáka roku?
Orienťák je sport zkušeností a mapové chyby dělají jak začátečníci, tak špičkoví závodníci nebo reprezentanti. Z chyb je tedy třeba se poučit a v příštím závodě se jim vyvarovat. Jaké byly nejlepší či nejkurióznější mapové chyby roku 2021?
Klasická trať je v mezinárodních vodách aktuálně tou nejdelší závodní distancí, kde vítězné časy závodnic a závodníků se pohybují okolo 80 resp. 100 minut. Často tak klasickou trať nazýváme jako královskou. Uspět v takovém závodě tak není vůbec jednoduché… Přečtěte si více z pera stříbrného Tomáše Křivdy.
Podzimní část orienťácké sezóny, doufejme, nic neohrozí, a tak je na čase podívat se na to, jak se připravit na první orienťácký závod. Jak se přihlásit, kde hledat informace a na co nezapomenout v den závodu?
Jana Knapová byla jednou z tahounek českého týmu na domácím Mistrovství světa v orientačním běhu. Spolu se sprintovou štafetou a štafetou žen byla na skvělém 5. místě, na klasické trati přidala 8. místo a na krátké trati zaběhla životní závod, o šanci na medaili ji ale připravila špatně oražená kontrola. Janu Knapovou jsme vyzpovídali v rozhovoru pro Svět běhu.
Nejprestižnější orienťácká akce, mistrovství světa, se uskutečnila po třinácti letech v České republice v unikátních terénech Libereckého a Ústeckého kraje za účasti více než 300 závodníků z 39 zemí. Zázemí a organizaci závodů zajistilo přes 350 dobrovolníků. Pouze sedm států si mezi sebe rozdělilo devět sad medailí. Šampionát ovládly především tradiční orienťácké země, Švédsko, Norsko a Švýcarsko. Především švédští běžci v čele s fenomenální Tove Alexandersson, která zvítězila ve všech pěti závodech, ukázali, kdo v současnosti orientačnímu běhu vládne a odvezli si ze šampionátu celkem osm medailí. Češi se v nabité konkurenci probojovali šestkrát do první desítky. Úspěchem byla především tři pátá místa ve štafetových závodech.
Mistrovství světa v orientačním běhu, které se po třinácti letech vrátilo do České republiky, zahájil medailový závod ve sprintu. Šampionát přivedl do Česka 303 závodníků ze 40 zemí, kteří budou soupeřit o devět medailových sad od soboty 3. 7. do pátku 9. 7. V úvodním sprintovém závodě byli nejrychlejší v ulicích Terezína, jedné z největších bastionových pevností světa, Švédové Isac von Krusenstierna a Tove Aexandersson. Z českých závodníků se nejlépe poprali s náročnými tratěmi devátý Jakub Glonek v mužích a čtrnáctá Tereza Janošíková v ženách.